27.4. 2018:
Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal veškerou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit vše kolem sebe jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka.
Tento týden byl pro Frajerku tak náročný, že z něj onemocněla a musela opět do nemocnice. Jak se to však všechno přihodilo?
Byl jsem kamarádem pozván na tradiční ples, který pořádá spolu s přáteli. Konal se shodou okolností ve stejné vesnici, jako jsme fotili minulý týden tablo – v Ludgeřovicích nedaleko Hlučína. Přestože jsem šel na akci jako soukromá osoba a nikoliv jako fotograf, Frajerku jsem měl samozřejmě s sebou. A hned ve dveřích mě kamarád zastavil s prosbou, abych udělal celovečerní reportáž, že nemá žádného fotografa. Jednalo se o prostředí starého kulturního sálu se špatným osvětlením. To nevěstilo nic dobrého, ale alespoň foťák pořádně otestuji v opravdu špatných podmínkách. Fotil jsem v manuálním expozičním režimu s úplně otevřenou clonou a časem nastaveným na 1/125s. Zvyšováním či snižováním hodnoty ISO jsem pak předním kolečkem velice rychle upravoval expozici podle toho, zda jsem obraz v hledáčku viděl světlý či tmavý. Jaká to parádní výhoda živého náhledu expozice před samotnou fotkou! Pokud bych fotil na zrcadlovku, určitě by část fotek byla přesvětlených či naopak tmavých.
f2.0, 1/125s., ISO 2000. Taneční sólová vystoupení bývají takřka vždy součástí přestávkového programu na plese. Jde jen o to si počkat na správný okamžik, kdy zachytíte nejen taneční pár v místě, kde jej chcete mít, ale třeba i pohybující se okrasné světlo na zdi. Ostřil jsem zde způsobem tzv. předostření. Jednoduše jsem si zaostřil na parkety do místa, kde jsem očekával, že tanečníci přitancují, a ve chvíli, kdy se tam objevili, jsem zmáčknul spoušť. Fotoaparát jsem měl záměrně natočený, protože nakloněná rovina působí dynamičtěji než narovnaná fotka.
f2.0, 1/125s., ISO 3200. Byť bylo pódium docela dobře nasvětleno, v kombinaci s časem 1/125s bylo třeba i tak nastavit relativně vysoké ISO 2000.
f2.0, 1/125s., ISO 12800. Každý ples má své hvězdy, které baví ostatní účastníky. Obvykle jsou to muži. Taneční kreace těchto showmanů pravidelně vyvolávaly salvy smíchu ostatních. Především pán s afro vlasy vynikal dokonalými pohyby. Aby tváře byly správně exponovány, bylo třeba nastavit vysoké ISO 12800. Při takto vysokých hodnotách již většina APS-C foťáků není schopna zachovat na fotografii dostatek detailu, protože agresivní redukce šumu snímek obvykle rozpije. Toto však není případ mojí Frajerky. Mám na ní totiž zcela ubranou redukci šumu (na hodnotu -4). To sice způsobí větší míru šumu na fotce, ale ostrost je stále na svělé úrovni. Podívejte se po kliknutí na fotku na její větší velikost.
f2.0, 1/125s., ISO 12800. Finální rozklek showmana, kterým zakončil taneční kreace. Všimněte si reakcí lidí v pozadí.
f2.0, 1/125s., ISO 2500. Na každém správné plese je tombola a takto se radovala vítězka živého stromečku.
f2.0, 1/125s., ISO 12800. Lidé se na plese výborně bavili.
f2.0, 1/125s., ISO 1250. Součástí dobré plesové zábavy jsou i výkonnostní soutěže. Ženy zde bojovaly o dort.
f2.0, 1/125s., ISO 8000. Muži při soutěžích bojovali o bečku piva a dávali si hodně do těla.
f2.0, 1/125s., ISO 5000. Dostal jsem se i přímo na pódium. Za zpěváky byli schováni ostatní muzikanti. Na tomto snímku s bubeníkem hrají hned dva „stínoví“ muzikanti.
f2.0, 1/80s., ISO 1000. Jedna z kapel chtěla společnou fotku. Jedinou nerušivou stěnu jsem našel v předsálí na chodbě. Jelikož se muzikanti nehýbali, mohl jsem si dovolit prodloužit čas, čímž jsem získal i nižší ISO.
NEMOC
Už při focení tabla minulý týden jsem si uvědomil, že ne vždy Frajerka při stisknutí spouště pořídí fotku. Když jsem tuto skutečnost zkoumal na plese a potom ještě v klidu druhý den doma, zjistil jsem, že při lehkém domáčknutí spouště se opravdu fotografie neudělá, že je třeba zmáčknout spoušť silněji. Já nikdy nebyl zvyklý na spoušť nějak zvlášť silně tlačit, což však v poslední době znamenalo, že jsem několikrát fotku nepořídil. To je dost velký problém, protože by mi v budoucnu mohlo utéct něco důležitého. A myslet na to, že člověk má spoušť mačkat nějak silně opravdu příliš nejde. Dalším problémem, který se po plese objevil, byl nefunkční zvuk při přehrávání videa na fotoaparátu. Z nějakého důvodu odešel pravděpodobně reproduktor. Takže 2 dosti závažné důvody na reklamaci. Napsal jsem do firmy, ze které mám zapůjčený fotoaparát, že jej budu opět posílat na reklamaci, ale že bych tentokrát rád dostal náhradní fotoaparát ještě dříve, než pošlu ten svůj poštou na opravu. K mé velké radosti mi brzy odepsali, že fotoaparát pošlou a že je to mrzí, že mám s Frajerkou potíže. Paráda, kdyby všechny obchody takto reagovali na reklamace a třeba i nabízeli náhradní fotoaparát po dobu opravy!
Nicméně hned další den po komunikaci s e-shopem se objevila další, tentokrát fatální závada. Clona hledáčku, která se podílí na přepínání elektronického a optického hledáčku, a kterou jsem již jednou reklamoval, se nadobro z ničeho nic zasekla a není schopna se zcela zavřít. To znamená, že obraz v hledáčku je napůl elektronický, napůl optický. V tuto chvíli je tedy možné fotit jen přes displej! A to mám za dva dny zakázku – focení na billboard pro realitní kancelář…
Naštěstí druhý den ráno přišel náhradní fotoaparát X100F, tentokrát stříbrné barvy. Nafoceno méně než 10 000 snímků, ale v dost horším stavu, než moje takřka nedotčená Frajerka. Hrany lehce ošoupané se škrábanci. Stejně tak malý, ale viditelný škrábanec na displeji fotoaparátu. Hned po vybalení z krabice jsem nalepil folii na displej a Frajerku zabalil do téže krabice a spolu se seznamem závad poslal na reklamaci:
1. Roletka, která přepíná elektronický a optický hledáček nefunguje, je zaseklá.
2. Tlačítko spouště reaguje málo citlivě, někdy po menším stlačení neudělá snímek.
3. Nefunguje zvuk u videa při přehrávání na fotoaparátu.
4. Stále se objevují pruhy na displeji – banding.
5. Je uvolněný kryt sáněk blesku.
S půjčeným fotoaparátem jsem další den šel na focení billboardu pro realitní kancelář. Ještě, že jsem měl už napsaný článek s nastavením MENU a tlačítek, dost mi to ušetřilo práci a čas při přenastavování zapůjčeného foťáku.
f6.4, 1/80s., ISO 200. Fotografie určená na billboard realitní kanceláře Flexireality. Fotku jsem vyretušoval, nicméně ozvali se mi z realitky, že na rozměry billboardu by potřebovali širší formát a také by chtěli kus oblohy nahoře a kus dlažby dole. Co bych neudělal pro zákazníka 🙂 Naklonoval jsem tedy schody více do šířky a přidal dle přání oblohu a dlažbu z jiné fotografie. Mi se sice líbí více fotka s čistým nerušivý pozadím, ale je samozřejmě na zákazníkovi, jak to vnímá.
f6.4, 1/80s., ISO 200. Finální fotka na billboard. Vlevo ještě místo na logo a slogan.
FujiJan
Fotograf a učitel
www.jankovac.cz
www.mojefotoskola.cz
Facebook
Instagram
Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: