fbpx

Projekt 35/2.0 – 9. TÝDEN: ČUDLÍKY, KOLEČKA A PÁČKY

  9.3. 2018:
  Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal veškerou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka.

  Minulý týden jsem slíbil, že odhalím své oblíbené nastavení Frajerky. Někteří už na to netrpělivě čekají, takže jdeme na to.

  EXPOZIČNÍ REŽIM
  Pokud nefotím v ateliéru či s bleskem, kde používám samozřejmě manuální expoziční režim, nejčastěji mám na Frajerce nastavený režim priority clony v kombinaci s nastavením naprogramované hodnoty AUTO ISO. Tato kombinace mi připadá nejpohotovější pro většinu situací, které fotím (nejčastěji je to portrét).


  V tomto expozičním režimu si tedy čas fotoaparát nastavuje sám směrem nahoru (kratší čas) a já si hlídám pouze hranici bezpečného času, pod kterou by foťák NEMĚL jít. Tu si nastavuji právě v nastavení režimu AUTO ISO, kde si mohu přednastavit hned 3 paměti. Já jsem si je nastavil takto:


  AUTO ISO 1: Pro focení většiny portrétů, které se nehýbou.


  AUTO ISO 2: Pro focení většiny portrétů, které se pomalu pohybují.


  AUTO ISO 3: Pro focení lehkého pohybu či chůze v extrémně špatných světelných podmínkách.

  Aby vše bylo maximálně pohotové, je třeba si nastavit v MENU přepínání těchto tří pamětí AUTO ISO na přední otočný volič.


  Pokud je tedy aktivována funkce PŘÍKAZ u NAST. KRUH. OVL. ISO (A), je možné nastavovat rychle hodnotu ISO, včetně všech tří pamětí AUTO ISO pomocí předního otočného voliče, což je velmi pohotové.

  Pro ještě pohotovější ovládání mám nastavenou korekci expozice rovněž na předním otočném voliči. Takže expoziční kolečko je stále na hodnotě C. V této chvíli je možné expozici nastavit oproti expozičnímu kolečku až na hodnoty +/- 5EV! Další výhodou je to, že při natáčení videa není tak hodně slyšet změna korekce expozice jako při otáčení expozičním kolečkem,kde jsou změny provázeny zřetelným kovovým lupáním.

  Takže pokud to shrnu, na předním otočném voliči mám nastavenou jak korekci expozice, tak ovládání hodnoty ISO. Přepínání mezi těmito funkcemi se děje pomocí zmáčknutí předního otočného voliče.

  Proč nejde naprogramovat i zadní otočný volič na jednu z funkcí? Netuším, bylo by to fajn. I když… špatně se s ním otáčí… (píšu o tom v tomto článku)
  Zní to složitě? Ano, je to nesmyslně složité! Už jen dopracovat se k tomuto efektivnímu nastavení opravdu vyžaduje nějakou tu technickou zdatnost (pokud člověk na tuto kombinaci vůbec přijde). Málokdo si totiž dnes čte návody a ovládání by mělo být přeci jen více intuitivní!


  Další věc, která mi přijde hodně problematická, je nastavování delšího času v režimu AUTO ISO, a to bez upozornění! To se týká také ostatních fujin. Vysvětlím. Mám nastaven režim AUTO ISO s minimální rychlosti 1/60 a maximální hodnotou ISO 6400. To znamená, že přístroj by měl i ve špatném světle držet čas minimálně 1/60 a zvyšovat pouze ISO. To se také děje až do chvíle, kdy je dosaženo maximální hodnoty ISO 6400. Poté si již foťák sám prodlužuje čas za hranici mnou nastaveného času, aniž by např. údaj o čase alespoň zčervenal. To by bylo moc užitečné, protože si dokážu představit, že při takové reportáži si fotograf nemusí všimnout, že se mu čas prodloužil, což  bude mít pravděpodobně za následek rozmazání snímku.

  FUNKČNÍ TLAČÍTKA
  Většina fujin má oproti ostatním značkám tu výhodu, že je možné si naprogramovat spoustu tlačítek na své oblíbené a často používané funkce. Frajerka má takových tlačítek hned 7.


  Tip: Pro rychlé navolení funkčních tlačítek stačí stisknout a přidržet tlačítko DISP/BACK.

  Funkční tlačítko 1: Nastavení vestavěného blesku, pokud je zapnut. Tlačítkem se dostanu do menu režimu blesku. Lze zvolit režim automatický, manuální či režim řídící jednotka. Ve chvíli, kdy je k foťáku připojen např. odpalovač nebo externí blesk, je možné tímto tlačítkem deaktivovat synchronizační konektor, takže externí zdroj nedostává signál ke spuštění. To se hodí především v situacích, kdy rychle potřebujeme deaktivovat a aktivovat externí blesk či odpalovač, aniž bychom jej museli vypínat ručně.

  Funkční tlačítko 2: Spuštění wifi. Docela často přenáším obrázky z Frajerky hned do mobilu a zároveň okamžitě posílám klientovi přes bluetooth buď na mobil či na internet (google disk). Skvělá funkce, protože pro zasílání prvotních náhledů člověk nepotřebuje počítač. Tlačítko je fikaně zapuštěné v páčce, která přepíná zobrazování mezi optickým a elektronickým hledáčkem a někdo by si jej nemusel ani všimnout.

   

  Funkční tlačítko 3: Přepínání náhledu expozice a vyvážení bílé v manuálním expozičním režimu. Funkce k nezaplacení, kterou musím mít stále po ruce, pokud fotím v manuálním expozičním režimu (v režimu priority clony nebo času nebude fungovat). Jde o to, že foťák v hledáčku či displeji neustále ukazuje na základě kombinace času, clony a hodnoty ISO to, jak fotka bude vypadat po stisknutí spouště. Toto je skvělá funkce, možná pro většinu fotografů hlavní důvod, proč si pořídit bezzrcadlovku, tedy kompakt s elektronickým hledáčkem. Mít možnost vidět, jestli  je obrázek příliš tmavý nebo naopak světlý ještě před focením a mít možnost to hned upravit, je něco, na co si člověk velice rychle zvykne. A výsledkem je také menší odpad fotek. Problém však nastává ve chvíli, kdy chceme fotit s externím bleskem jako hlavním zdrojem světla nebo v ateliéru se zábleskovými světly. V těchto situacích totiž nastavujeme takovou kombinaci clony, času a hodnoty ISO, že bez dalšího zdroje světla by byla fotka zcela tmavá. Náš přístroj to však (bohužel zatím) nemá jak poznat, a proto ukazuje v hledáčku či displeji naprostou tmu. V této chvíli samozřejmě nelze ani zaostřit a je třeba manuálně vypnout náhled expozice (MENU – NASTAVENÍ – NASTAV. OBRAZOVKY – NÁH. EXP. / VB V RUČNÍM REŽIMU). Setkal jsem se už na kurzu s mnoha fotografy bezzrcadlovkáři, kteří měli v ateliéru v hledáčku naprostou tmu a nemohli ani za nic tuto funkci v menu najít a měli sto chutí svým přístrojem mrsknout o zem. Proto je dobré mít tuto funkci k dispozici na tlačítku, zvláště pokud člověk častěji fotí s externími zdroji světla.

   

  Funkční tlačítko 4: Nastavení vyvážení bílé barvy. Mnoho lidí překvapuje, že mám jedno z funkčních tlačítek nastaveno na vyvážení bílé barvy, protože jak je známo, Fuji umí automatické vyvážení bílé barvy nejlépe na světě. Opravdu jen ve výjimečných případech přepínám vyvážení bílé barvy přímo na stupně kelvinů. Jedním z takových případů je ateliér, kde automatické vyvážení bílé dělá paseku a fotky barví více či méně do červena, nejspíše podle intenzity pilotních žárovek v zábleskových světlech. Z nějakého nepochopitelného důvodu opět Fuji jako takřka jediná firma na světě nemá v nabídce vyvážení bílé barvy možnost nastavení na blesk, a proto je vhodné volit barevnou teplotu nejlépe ručně – tedy v kelvinech. A jelikož fotím v ateliéru často, mám vyvážení bílé barvy na funkčním tlačítku.

     Funkční tlačítko 5: Blokace expozice.
  Tuto funkci spouští rovněž namáčknutí spouště do poloviny, ale z nějakého důvodu mi více sedí na samostatném tlačítku.

   

  Funkční tlačítko 6: Kontrola ostření. Unikátní kontrola zaostření, kterou nám majitelé zrcadlovek rovněž musí závidět. Prakticky je možné si digitálně zvětšit oblast, kde máme zaostřeno a zkontrolovat si, zda ostříme správně. Dlouhým stisknutím se lze přepnout ještě do dalších kontrolních módů pro ostření. To vše se hodí především při používání manuálních objektivů. Tato funkce je obvykle u fujin schována při namáčknutí předního zubatého kolečka (předního otočného voliče). Já jsem si ji však nastavil pod tlačítko AEL/AFL. Z jednoho prostého důvodu: Předním kolečkem musím ostřit!

   

  Funkční tlačítko 7: Ostření (AF-ON). O mně je známo, že jsem na našich fotografických kurzech velikým propagátorem ostření jiným tlačítkem než tlačítkem spouště. Je to dobré hlavně v situacích, kdy chceme udělat několik snímků za sebou a další ostření by nás jen zdržovalo (např. modelka rychle střídá pózy, děti si hrají na místě, zvíře v přírodě či v ZOO stojí na místě, ale mění polohu hlavy). Takže zaostříme jen jednou ostřícím tlačítkem a pak jen mačkáme spoušť podle toho, kolik fotek chceme udělat- Pokud bychom měli ostření spojené s tlačítkem spouště, bylo by třeba před každou další fotkou zase zaostřit.
  Funkce ostření se dá na většině značek fotoaparátů naprogramovat na tlačítko AEL/AFL, i když např. u takového Canonu je to docela porod. 🙂 Některé foťáky mají dokonce samostatné tlačítko věnované ostření, tzv. AF-ON. A jak je na tom moje Frajerka? V tomto ohledu opravdu prachbídně. Nastavení ostření na stisknutí otočného voliče je opravdu nouzové řešení, na které jsem si po více než dvou měsících asi už i zvyknul. Proč neostřím jiným tlačítkem? No není vlastně pořádně kterým. Tlačítko AEL/AFL, které se takto naprogramovat dá, je příliš vlevo a není pro mě na ostření vůbec pohodlné. Tady opravdu nechápu, proč designéři nenechali tlačítko AEL/AFL na stejné pozici jako u předchozích X100 modelů, protože u nich bylo parádně umístěné hned pod předním otočným voličem a muselo se s ním ostřit skvěle (na obrázku X100T):

  Pro tento týden už to bude z nastavování vše, příště se podíváme mimo jiné na tipy pro hlavní MENU a rychlou nabídku Q.


  FujiJan
  Fotograf a učitel
  www.jankovac.cz
  www.mojefotoskola.cz
  Facebook
  Instagram

  Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: