fbpx

Projekt 35/2.0 – 10. TÝDEN: OBLÍBENÉ MENÍČKO

  16.3. 2018:
  Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal veškerou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka.

  Minulý týden jsem ukázal, jak mám nastavená tlačítka a kolečka, tento týden začnu rychlou nabídkou, která je skryta pod tlačítkem Q. Editaci této nabídky je možné rychle vyvolat stisknutím a podržením tlačítka Q. Personalizace této rychlé nabídky v kombinaci s možností si nastavit téměř jakékoliv tlačítko na Frajerce znamená, že fotograf nemusí takřka vůbec chodit do hlavního MENU! Ke všem důležitým funkcím se tak člověk dostane max. do 2 sekund, což je parádně pohotové. Má rychlá nabídka Q vypadá takto:

  BASE C1 – Jedná se o paměťovou banku o 7 uživatelských profilech, do kterých je možné si nastavit tyto paramentry: dynamický rozsah, simulaci filmu, efekt zrnitosti, vyvážení bílé, zvýraznění tónu, potlačení tónu, barvu, doostřování a odstranění šumu. Já mám nastaveny celkem 3 uživatelské banky.
  Pod pamětí 1 mám uložený profil, kterým fotím nejčastěji, a to takřka 95 procent situací. Jeho hodnoty vypadají takto:


  Dynamický rozsah nechávám na 100, protože u jiných bych nemohl používat nejnižší ISO. Takže pokud potřebuji, dynamický rozsah upravuji až v počítači. Fujiny tedy společně se zvyšováním DR bohužel přidávájí i zbytečný šum do fotky, což však obdobně dělají i další značky.
  Na simulaci filmu CLASSIC CHROME (dále Cc) jsem už závislý, takže je to má volba č.1. Dodává do snímku nádherné pastelově tlumené barvy, vyšší kontrast a také mám jistotu, že barva pokožky tváře bude vždy v pořádku. Efekt zrnitosti vypínám. Proč bych si měl přidávat do fotky šum? Pokud bych to chtěl přeci jen udělat, zase to můžu vyřešit až v počítači. Vyvážení bílé barvy mám obvykle na AUTO, protože je známo, že toto umí Fujifilm nejlépe na světě. S bílou barvou prostě tady není problém. Položka zdůraznit tón znamená, že zesiluji bílou barvu na snímku, což obvykle nedělám, protože to může vést k přepalům. Potlačení tónu mám na hodnotě -1, tedy ubírám hodnotu černé barvy, protože simulace filmu Cc má černé až příliš. Barvy přidávám na hodnotu +2 (maximum je +4), protože těch má Cc zase méně. Doostřování mám ubrané, protože je známo, že hodnota 0 znamená již softwarové (umělé) navyšování ostrosti. Odstranění šumu mám zcela stažené, protože jakékoliv ostraňování šumu znamená rozpíjení barev a ztrátu ostrosti. Tak na jednu stranu nám nastavení nabízí záměrné přidávání šumu do fotek (efekt zrnitosti), ale na druhou stranu nám vnucuje umělé odstranění šumu na úkor kvality fotky. Rozumíte tomu? Já ne…

  Další dvě uživatelské banky mám nastavené na focení v ateliéru a focení zářivých a kontrastních barev. Parametry u focení v ateliéru jsou podobné jako u první banky, s výjimkou nastavení vyvážení bílé, kterou mám nastavenou manuálně na 5600K a hodnotu barvy mám staženou na 0, protože mi připadá, že se zábleskovým osvětlením je těch barev nějak více. Pro focení objektů, u kterých chci mít zářivé barvy, mám nastavenou simulaci fimu Velvia, hodnotu barev přidanou na +4 a černou barvu přidanou o 2 stupně. Ostatní hodnoty jsou shodné s bankou č.1

  Z dalších položek rychlé nabídky Q stojí za zmínku už jen to, že fotím do nejvyšší kvality JPEGu a RAWu zároveň. Je to z toho důvodu, že některé fotky rychle přeposílám lidem a ti by RAW neotevřeli, ale originál RAWy si vždy nechávám, protože z nich dostanu přeci jen více než z JPEGu. (porovnání JPEGxRAW bude v samostatném článku).

  Musím říct, že nabídka Q má tolik položek, že jsem už pomalu nevěděl, které funkce tam přiřadit, takže na posledním řádku mám méně používané položky jako jsou nastavení samospouště, úroveň citlivosti mikrofonu při natáčení videa, režim měření expozice a nastavení jasu displeje.

  Pro zajímavost ještě připojuji nastavení hlavního MENU, které v podstatě neměním:

  Tento týden jsme si jinak s Frajerkou zažili hned několik fotodobružství. Hned v pondělí jsme fotili právníky v Kodecaru. Dva z nich byli rodinka a měli s sebou také dítě, tak jsem je přemluvil, aby si kromě business portrétu udělali i rodinou fotku se svým malým synkem.


  f/5,6, čas 1/160s, ISO 200. Fotku dvou sympatických právníků jsem fotil v konferenční místnosti u bílé zdi. Použil jsem u toho můj oblíbený bateriový blesk Phototools HD-600 s připojeným oktaboxem. Fotka byla ještě lehce upravena ve Photoshopu, zejména mám v poslední době tendenci přidávat do fotek azurovou barvu v položce Vyvážení barev, a to o cca 15 jednotek.

  Ve stejný den jsem fotil reportáž z vernisáže, která byla vyvrcholením a zakončením Kurzu kreativní fotografie naší fotoškoly:


  f/2,0, čas 1/125s, ISO 1000. Součástí každé správné vernisáže je i kulturní program. Tentokrát byla pozvána sestra jedné z absolventek kurzu a doprovodil ji její učitel z konzervatoře. Záběr přes chlebíčky a jednohubky se mi ze všech líbil asi nejvíce. Fotka je ještě přetáhlá přes Analog Efex Pro – což je volně stažitelný plugin z balíčku Nik Collection. Důležité je však efekt nepřehnat a nechat krytí jen na cca 25-30 procent.

  Uprostřed týdne jsme fotili velikonoční aranžmá v Soukromé základní škole (Primaškola), které vytvořila paní ředitelka. Tyto aranže budou vytvářet na velikonočních dílnách rodiče žáků a obrázek je má motivovat k tomu, aby se na dílny přihlásili:

  f/2,0, čas 1/60s, ISO 640. Aranžmá bylo umístěno na dřevěném stole a svítilo na něj přirozené světlo z oken. Zvolená clona 2.0 krásně rozmazala nejen pozadí, ale i zadní modré květy.

  Na závěr týdne jsem měl celodenní individuální kurz pro zaměstnance Moravské zemské knihovny v Brně a je třeba říct, že se jedná o velice moderní a inspirativní prostředí. Zejména foyer! Kamkoliv se člověk podíval, viděl zajímavé věci.


  f/2,0, čas 1/60s, ISO 1600. Tato socha byla umístěna hned u vchodu knihovny. Na jejím pozadí teče proud vody a vytváří zajímavou a dynamickou texturu na jinak obyčejné dlaždici.


  f/2,0, čas 1/60s, ISO 400. Když člověk vyjde do 1. parta velkého foyer, při pohledu dolů se mu naskytne pohled na originální rozcestník. Jelikož je tam docela velký pohyb lidí, stačí si jen počkat na vhodný okamžik a umístit objekt do volného prostoru mezi paprsky.


  f/2,0, čas 1/240s, ISO 200. Když se člověk podívá pro změnu nahoru, uvidí zase tuto krásu. Protiskvětlo ze soustavy oken mi pomohlo vytvořit obrovský kontrast, takže strop a stěny jsou zcela černé, až na lesklou plochu na zdi, která odráží vše možné barevné z okolí.

  Tento týden byl nejen barevně, ale i žánrově pestrý, příští týden mě čeká focení koncertu, takže reportáž pro mou Frajerku jak vyšitá. Už se nemůžeme dočkat!


  FujiJan
  Fotograf a učitel
  www.jankovac.cz
  www.mojefotoskola.cz
  Facebook
  Instagram

  Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: