fbpx

Projekt 35/2.0 – 1. TÝDEN: NEČEKANÉ PROBLÉMY

  11.1. 2018:
  Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal celou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report…


  Když jsem si dal své novoroční přesevzetí, že budu celý rok fotit jen na pevné ohnisko, kterým disponuje kompakt X100F, zároveň jsem myslel i na to, že malá velikost a hmotnost tohoto stroje mi umožní mít foťák neustále u sebe. Toto pravidlo, které dodržují především reportážní fotografové, jsem dosud nectil. Takže se mi občas přihodilo, že jsem měl chuť vyfotit zajímavý snímek, ale foťák byl doma a můj mobil nebyl schopen posloužit tak, abych byl spokojený. X100F však svými rozměry doslova vybízí, aby jej člověk měl neustále u sebe.

  Také je nutné ještě zmínit, že jsem dost náročný uživatel. Vím o sobě, že jsem schopen už za krátkou dobu vidět nedostatky, a to jakéhokoliv produktu, který se mi dostane pod ruce. Stává se mi to u aut, mobilů, počítačů, hudebních nástrojů, ale i u obuvi, oblečení a samozřejmě zejména u fotoaparátů a fototechniky. Obykle vidím i takové nedostatky, které ostatní nejsou schopni ani zaznamenat, což je často dost frustrující. Mít tuto zvláštní schopnost totiž znamená, že před ostatními někdy vypadáte jako blázen.

  Fujifilm ale miluji, jsem schopen mu hodně odpustit, ale stejně jsem plný očekávání, jak se mi bude s X100F pracovat. Bude to přece jen jediný foťák, který budu mít celý rok k dispozici, protože vše ostatní jsem prodal, aby mě to nelákalo. Je pravda, že než jsem o X100F začal uvažovat, přečetl jsem si o ní úplně vše, co snad šlo na internetu dohledat – všechny české recenze, ale i většinu zahraničních, včetně těch dlouhých 30-stránkových. Jsem tedy připraven na některá omezení, která mě budou po celý rok pravděpodobně trápit. Vím, že nebudu moci vyklápět displej, jak jsem byl zvyklý u mé X-T1, takže fotky z vyšší perspektivy budou více o náhodě a pro fotky z nižší perspektivy zase budu muset uléhat na zem. Počítám s tím, že při focení na výšku si budu křivit ruku, protože vertikální battery grip na tento přístroj z pochopitelných důvodů neexistuje. Jsem smířen s menší rychlostí ostření, měkčí kresbou na otevřenou clonu v případě, že budu fotit hodně zblízka. Výdrž baterie není taky žádná pohádka a o utěsnění proti vlhkosti se mi taky může jen zdát. Ale to, že hned v prvních dvou týdnech narazím na ještě zcela jiné zásadní problémy, které mi dokonce znemožní foťák používat, jsem skutečně nečekal.

  Již při předávání a prvním zkoušení fotoaparátu na Slovensku jsem si všimnul jedné podstatné nepříjemnosti – zadní otočný volič je dost tuhý, takže se s ním velice špatně otáčí. Musí se na něj tedy dost tlačit a to je problém, protože je multifunkční a při silnějším stisku vyvolává navíc jinou funkci. No, pal to čert, nějak se s tím naučím žít. Ale je to fakt nepříjemné! Přitom přední otočný volič jde hladce – jako po másle. Nechápu!

  No, nedalo mi to a zašel jsem v Ostravě do prodejny fotoaparátů a vyzkoušel jsem i jiný (stříbrný) kus X100F- stejný problém, zadní volič tuhý. Zkusil jsem pro srovnání přechozí model X100T (černá barva) a zadní kolečko úplně v pohodě – hladké a pohodlné točeníčko. Takže toto se v Japonsku u X100F opravdu nepovedlo.

  Jak jsem již napsal v úvodním článku, fotoaparát jsem měl k dispozici již přes Vánoce, takže jsem měl hodně času se s ním seznámit a udělat několik zkušebních fotek, než půjde do ostrého testovacího provozu v lednu:


  Vánoční country večer v hospodě u Matěje, Ostrava-Stará Bělá. f/2.0, 1/30 s., ISO 6400


  Židovský hřbitov v Osoblaze. f/4.5, 1/125s., ISO 250


  Člověk bez domova, Osoblaha, f/2.0, 1/85s., ISO 200


  Zpívání u vánočního stromečku v Primaškole, Ostrava. f/2.0, 1/125s., ISO 3200


  Vánoční výzdoba v kostele sv. Mikuláše, Ostrava-Poruba, f/5.0, 1/40s., ISO 6400

  Během svátků jsem tedy foťák pořádně prozkoušel a těšil se na lednový ostrý provoz, protože mě toho podle kalendáře čekalo mnoho. Na výletě do Osoblahy, který jsem absolvoval s kamarády mezi svátky, se však začala projevovat nepříjemná věc. Opona hledáčku, která fyzicky přepíná elektronický a optický hledáček, přestala dovírat, což znamenalo, že obraz v hledáčku byl deformovaný a byla v něm vidět černá oblast.
  Začal jsem okamžitě googlit a zjistil jsem na diskusních fórech, že už některé předchozí modely s tím měly také problémy – X100,X100S i X100T. Vada se u mě projevovala zpočátku jen občas, takže po vypnutí a zapnutí fotoaparátu se opona zase zcela otevřela. Během dalších 3 dnů se však závada začala projevovat stále častěji, takže focení s okem u hledáčku se stávalo dosti nekomfortním. Co teď? Reklamace? Při představě 30-denní zákonné lhůty pro její vyřízení mi běhal mráz po zádech. Závadu jsem nicméně podrobně popsal dodavateli a navíc natočil i na video. Závěr dodavatele?  Foťák okamžitě zaslat na reklamaci, a to přímo do centrály slovenského Fujifilmu. To jsem tedy udělal a hned 2.1. putoval na reklamaci. Na poště mi řekli, že zásilka bude na Slovensku bohužel až v pátek 5. ledna.

  Dodavatel mě ujistil, že věc bude řešit se slovenským Fujifilmem tak, abych mohl co nejrychleji zase fotit. Já však začínám být dost nervózní, protože hned druhý týden v lednu mě čekají 3 důležité zakázky a já jsem bez foťáku. Navíc jsem bláhově prodal vše ostatní, čím se dalo fotit…


  Jan Kováč
  Fotograf a učitel
  www.jankovac.cz
  www.mojefotoskola.cz
  Facebook

  Partner projektu 35/2.0: