fbpx

Projekt 35/2.0 – 5. TÝDEN: FOŤÁK KONEČNĚ DOMA!

  8.2. 2018:
  Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal celou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report.

  Když mi v pondělí ráno volal pošťák, že má pro mě balík bez dobírky, řekl jsem mu, že jsem si nic neobjednal, že o ničem nevím. Zeptal se mě, zda balík může nechat na zahradě před domem. Klidně jsem souhlasil, vůbec by mě nenapadlo, že to může být foťák, který se vrací z reklamace! Naštěstí se nám na naší ulici za 10 let, co zde bydlím, nic neztratilo. Můj šok byl však řádný, když jsem už z dálky z auta viděl logo Fujifilm na opuštěné krabici…
  Fotoaparát přišel tak, jak jsem jej poslal, vyjádření servisu – vše zkontrolovali, vada se neprojevila, a to poslali přístroj na diagnostiku prý až do Anglie. Každopádně fujinu jsem posílal se zaseknutou roletkou, popisným videem a fotkami a přišel mi zpět s roletkou, která chodí. Od té doby se mi však nestalo ani jednou, že by se zasekla. Asi se X100F potřebovala jen trošku provětrat na ostrovech. Každopádně jsem rád, že je doma.

  Hned v pondělí jsem učil a fotil v nehtovém studiu Salon Ostrava a paní majitelce se tak líbil můj foťák, že si hned taky objednala fujinu. Ne, X100F jsem jí opravdu jako začátečnici nedoporučil, vybrala si sama X-T20 🙂


  Interiér nehtového studia, f2.0, čas 1/85s., ISO 200.


  Detail nabídky laků na nehty, f2.0, čas 1/80s., ISO 640. Je pravda, že když fotíte s X100F už příliš blízko, má tendenci mít hodně měkkou kresbu. Dá se to řešit buď zavřením clony na cca f/4 nebo dodatečným přidáním ostrosti, což je i tento případ. Doporučuji ostřit ve Photoshopu přes Filtr/Jiná/Horní propust/poloměr cca 2/Měkké či tvrdé světlo.

   


  Detail vzorníku na nehty, f3.6, čas 1/80s., ISO 400

  Uprostřed týdne jsem byl domluvený na schůzku ve Food Ateliéru, zrovna se tam tvořilo a fotilo, takže jsem se přidal. Hned jak jsem foťák vytáhnul, začal budit pozornost a majitel ateliéru se hned pídil, co že je to za analogovou mašinku a kdy že ten film budou mít vyvolaný 🙂
  Měl jsem s sebou i externí video světlo Wansen W228
  za 414 Kč, o kterém jsem psal minule. Na focení jídla při umělém osvětlení parádní záležitost, protože si člověk může přizpůsobit teplotu světla tím, že buď přidává nebo ubírá skupinu modrých nebo oranžových led světel. Taky se při této příležitosti ukázalo, jak ideální je kombinace ohniska 35mm (po přepočtu na kinofilm) a makro schopnosti mého foťáku. Takže X100F na focení jídla určitě ano!


  f5.6, čas 1/80s., ISO 200, přisvíceno led světlem

   


  f5.0, čas 1/50s., ISO 200, přisvíceno led světlem

   


  f5.6, čas 1/110s., ISO 200, přisvíceno led světlem

   


  Krátký videoklip z FOOD ATELIÉRU

  Konec týdne byl ve znamení fotokurzu Tlačítko po tlačítku v Dolní oblasti Vítkovic, který jsem vedl. Uvnitř jsme fotili daylight zářivkovým světlem, na chodbě jsme využívali protisvětla z luxferů a venku jsem opět svítil mým malým video světlem, tentokrát umístěným na stativu.


  Vlevo: f2.0, čas 1/480s., ISO 200  Vpravo: f2.0, čas 1/60s., ISO 5000

  Takto vypadala scéna u luxferů:


  Jedno z mnoha barvitých pozadí Dolní oblasti Vítkovic: f2.0, čas 1/210s., ISO 200

  Příští týden mě čeká natáčení videopozvánky na hudební pořad naší kapely, tak už se těším, až provětrám foťák v ateliéru s video vybavením. Tento týden mě opět přesvědčil, že zatím není disciplíny, kterou by X100F nezvládala. A vlastně už mému foťáku ani nechci říkat nějakým výrobním názvem. Dobří přátelé mají svá jména. Budu mu říkat nějak na F… Počkat… Fujinky jsou všechny Fujifilmy… Už vím! Frajer! Nebo spíše moje Frajerka, když je to vlastně dáma…


  Jan Kováč
  Fotograf a učitel
  www.jankovac.cz
  www.mojefotoskola.cz
  Facebook
  Instagram

  Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku za koruny a často za lepší ceny než u nás: