fbpx

Projekt 35/2.0 – 4. TÝDEN: PŘÍSLUŠENSTVÍ, BEZ KTERÉHO NELZE ŽÍT

  1.2. 2018:
  Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal celou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. V tuto chvíli fotí na náhradní fotoaparát stejného typu, protože jeho fujina je na reklamaci kvůli zaseklé roletce, která má přepínat hybridní hledáček.

  Začátkem minulého týdne mě stihla nemoc, která se vlekla ještě celý tento týden, takže jsem byl doma a marodil. Na focení nebylo ani pomyšlení, ale zato jsem měl čas sepsat ódu na veškeré příslušenství, které jsem objednal k mému foťáku a které doporučuji pro majitele X100F. Já mám vždy ve zvyku si svůj foťák patřičně vytunit, protože ho potom miluju ještě více! Pokud je to možné, tak co nejvíce šetřím a drtivou většinu příslušenství kupuji přes ebay. Zboží sice přijde cca za měsíc, ale je někdy až násobně levnější než u nás.

  Ochranné vybavení

  Vždy, když si pořizuji nový fotoaparát, myslím i na to, že jej budu zanedlouho prodávat, takže chci, aby po celou dobu vypadal jako nový. Jako první si nalepím ochranné sklo na displej, což jsem udělal již při předání fotoaparátu v Banské Bystrici. Jedná se o ultratenké optické sklo LARMOR LCD SCREEN PROTECTOR. Nutno říct, že člověk vůbec nepozná, že je něco nalepené na displeji.


  Ultratenké sklo na displej LARMOR, cena 390 Kč

  Další věcí bylo ochranné pouzdro, které jsem koupil originální od Fujifilmu, tedy LC-X100F v hnědé barvě, které pasuje podle mě ke stříbrné barvě foťáku více než pouzdro černé. Je to kvalitní kožené pouzdro s možností přístupu ke krytu baterie a SD karty, takže foťák nemusím z pouzdra vytahovat pokaždé, když měním baterii. Cena přes 2000 Kč je opravdu vysoká, bohužel jsem v době pořízení levnou čínskou alternativu, která by měla přístup k baterii na spodní straně pouzdra, nenašel.


  Originální retro pouzdro Fujifilm LC-X100F, 2054 Kč

  Pokud chcete opravdu ušetřit a skousnete absenci otvoru na baterii a SD kartu nebo si prostě vystačíte během dnes s jedinou baterií a kartou, je možné pořídit obdobné pouzdro z imitace kůže (tzv. PU leather – materiál je ještě lepší do deště, protože nepromokne) za necelých 300Kč! Dokonce má i nápis Fujifilm.

  PU Leather Cover Case for Fujifilm X-100F, 282 Kč

  Další z věcí, kterou je třeba na foťáku chránit, je okénko a sklo hledáčku. Viděl jsem několik foťáků řady X100, které měly toto sklo poškrábané. Bohužel se na toto okénko nedá sehnat žádná folie, tak jsem si vystřihnul obdelníček z folie univerzální a nalepil.

  Další ochrannou záležitostí je filtr na objektiv. Abych pravdu řekl, nejsem příznivcem UV a dalších ochranných filtrů, které obvykle jen kazí snímky různými odlesky a „prasátky“. Zvláště levná UV sklíčka toho dokážou pokazit opravdu dost. V tomto případě jsem však udělal výjimku, protože můj foťák má pouze jediný objektiv bez možnosti výměny. Koupil jsem tedy kvalitní B+W ochranný filtr XS-Pro Digital MRC nano 49 mm. Ne tedy UV, ale pouze čistý ochranný filtr.

       

  Ochranný filtr B+W XS-PRO MRC nano, 1190 Kč

  Aby bylo možné filtr vůbec na foťák našroubovat, je třeba koupit redukci, která se obvykle prodává se sluneční clonou. Já zvolil dražší, ale zato sexy variantu z kovu od JJC LH-JX100F.


  Sluneční clona JJC LX-JX100F s redukcí na filtr, cena 831 Kč

  Na Vánoce jsem si nadělil použitou rustikální kapsičku z ebay za 120Kč. Jaká radost, když mi do přední zavírací kapsy přesně vešel i můj mobilní telefon!

  Baterie!!!

  Jestli mají fujiny nějakou slabinu oproti zrcadlovkám, je to jejich výdrž baterie. Řada X100 na tom vždy byla, co se baterie týče, zdaleka nejhůře ze všech X přístrojů. Oficiální údaje hovoří o 390 snímcích přes optický hledáček (který takřka nikdo nepoužívá) a pouze 270 snímků přes hledáček elektronický. Takže je třeba se pořádně vybavit. Jasnou volbou byla nejnovější a nejodolnější verze baterie NP-W126S od kvalitního výrobce PATONA. Oproti starší verzi baterií NP-W126 (bez s) se tyto nepřehřívají, což se bude hodit hlavně při točení videa. Podle prodejce Marcela Konečného z Fujifoto jsou Patony skvělou náhradou nesmyslně drahého originálu. Navíc se dají koupit ve výhodné sadě 4 kusů. K tomu jsem přikoupil i nabíječku PATONA, u které je však třeba počítat, že nabíjí podstatně pomaleji, než originální nabíječka Fujifilm.

  Baterie PATONA NP-W126S PLATINUM, 4 kusy 2199 Kč        Nabíječka PATONA, 290 Kč

  Příslušentví usnadňující držení a ovládání foťáku

  K foťákům Fufilm mnoho lidí používá grip na palec, který se zasouvá do sáněk blesku. Objednal jsem jej také, ale prakticky jej nevyužívám, protože se nevejde do koženého pouzdra a hlavně mi nepřipadá, že by se foťák držel o tolik lépe. Na ebayi nestojí prakticky nic, ale zase jeho zpracování a kvalita tomu náležitě odpovídá.

  grip na palec do sáněk blesku, 48 Kč

  Prakticky každý fujista má na své spoušti dizajnové tlačítko, které kromě toho, že dobře vypadá, náramně zpohodlňuje mačkání. Já jsem si objednal netradiční dřevěné.

  tlačítko spouště, 107 Kč

  Příslušenství k natáčení videa:

  Už na začátku projektu jsem se rozhodl, že s X100F budu natáčet také video. Aby to za něco stálo, je třeba investovat především do stabilizátoru (ten X100F nemá), ale také do stálého světla, stereo mikrofonu a držáků, které umožní přichytit na sáňky blesku několik video příslušenství najednou. Pro mě fotografa je video španělskou vesnicí, takže hledání správného a levného příslušenství mě stálo spoustu času. Nicméně nakonec jsem zvítězil a našel jsem na ebay věci, které běžně  u nás stojí i pětkrát tolik:

  Video stabilizátor s tzv. gimbalem, 533 Kč

  Video světlo Wansen W228 s polohovatelným držákem do sáněk s možností nastavení barevné teploty! Výkon 2000 luxů, je třeba mít baterii typu NP-F, cena neuvěřitelných 414 Kč!!!

  Roztrojka hot shoe flash bracket pro zachycení více příslušenství do sáněk blesku, 65Kč

   


  Originální Fujifilm MIC-ST1 stereo mikrofon, 2054 Kč


  Dřevěné a kožené radosti od JB-Camera desing

  Na níže uvedené parády od americké firmy JB-Camera design jsem měl zálusk již delší dobu, ale s novou X100F jsem už neodolal. Objednal jsem je ještě před Vánoci, ale v tuto chvíli už 14 dní trčí na celnici v Praze. Nemůžu se dočkat, až dorazí:

  dřevěný grip JB-Camera design, cena 2023 Kč


  popruh na ruku JB-Camera desing, cena 707 Kč

  dřevěná krytka sáněk blesku, cena 303 Kč

  Ostatní příslušenství, které mám:


  Makro předsádka se zvětšením 10 dioptrií, cena 67Kč (recenze bude v samostatném článku o makro focení)


  Polarizační filtr B+W Käsemann HTC 49mm XS-PRO MRC Nano, cena 1231 Kč (u nás kolem 2800 Kč)

  Malý, ale výkonný blesk Meike MK-320 TTL se směrným číslem 32 za neuvěřitelnou cenu 1248 Kč (recenze bude v článku o focení s bleskem)

  Sečteno a podtrženo: Aby měl člověk k foťáku X100F veškeré potřebné příslušenství k focení i natáčení videa + nějakou tu dizajnovou radost, bude potřebovat celkem dalších cca 16 000 Kč. A to je pro běžného Fujimaniaka s tolerantní ženou relativně v pohodě, ne?

   


  Jan Kováč
  Fotograf a učitel
  www.jankovac.cz
  www.mojefotoskola.cz
  Facebook
  Instagram

  Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku za koruny a často za lepší ceny než u nás: