fbpx

Projekt 35/2.0 – 26. TÝDEN: TŘÍDNÍ FOTKY II.

  6.7. 2018:

  Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal veškerou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit vše kolem sebe jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka. Bohužel Frajerka je již potřetí na reklamaci, takže v tuto chvíli Honza fotí s úplně stejným náhradním fotoaparátem.

  Minulý týden jsem psal o focení první várky třídních fotek Primaškoly pro tento školní rok. Tento týden jsem pokračoval 7.-9. třídou a také fotografií učitelů.


  f3.2, čas 1/80s., ISO 800. Sedmáci se letos rozhodli zapracovat na své čtenářské gramotnosti a vypravili se do antikvariátu v Ostravě-Porubě. Vznikla tak fotka, na které jsou žáci doslova obklopeni knihami. Na snímku jsem chtěl co nejvíce zachovat atmosféru daného prostoru, starého zelenkavého zářivkového osvětlení ze stropu nevyjímaje. Proto jsem zvýšil ISO na hodnotu 800 a svůj oblíbený bateriový blesk obrátil směrem do protější stěny plné knih, takže odražené světlo blesku ovlivnilo scénu jen nepatrně a navíc bylo kolorováno barvou knih a regálů.


  f2.8, čas 1/100s., ISO 320. Osmáci a jejich téma „rockové hvězdy“. Osmá třída se dlouho nemohla shodnout na tématu focení, až nakonec tak nějak zbylo hudební téma rockových hvězd. Původně z toho nikdo nebyl příliš nadšen, ale ve chvíli, kdy se žáci ocitli v inspirativním prostředí ostravského klubu Fabric, sehráli svou úlohu na jedničku. Nutno říct, že atmosféře výsledné fotky pomohla i skvělá spolupráce s personálem klubu, který nám byl ochoten celou scénu nasvítit a zapnout dokonce i mlhu. V konečném postprocesu jsem se pak jen soustředil na zesvětlení tmavých částí fotofrafie v krajích a také na ztmavování přesvětlených částí snímku. Pomohl jsem si tím, že jsem z jednoho RAW zdroje uložil v Silkypixu celkem 3 fotky. První jsem ztmavil o 2EV, druhou jsem nechal tak, jak byla vyfocena a třetí jsem zesvětlil o cca 1EV. Ze tří různě exponovaných JPEGů jsem poté ve Photoshopu pomocí maskování složil výslednou fotku, ve které jsem vytáhl příliš tmavé části z přexeponované fotky a naopak ztmavil příliš přeexponovaná místa z druhé podexponované fotografie.


  f2.0, čas 1/80s., ISO 2000. Backstage fotka osmaček před focením na pódiu. Osvětlení pouze v rámci klubového umělého světla smíchaného s venkovním.


  f2.8, čas 1/1000s., ISO 200. Devátá třída byla letos ve velmi komorním počtu. Žáci si zvolili téma na motivy úspěšného televizího seriálu Přátelé. Dlouho jsme hledali místo, kde bychom vyfotili fotku v chůzi. Nakonec jsme našli podchod spojující nádraží s nechvalně proslulou ulicí Stodolní. Slunce krásně svítilo přes sklo na vlasy žáků a já jsem si obličeje ještě prosvítil bateriovým bleskem s nasazeným octaboxem. Nebýt listové závěrky mé Frajerky, tak si tak krátký čas 1/1000s. nemohl dovolit a z přisvětlení obličejů by nebylo nic. Jak skvělá je možnost krátké synchronizace blesku se závěrkou mého foťáku! Už jsem to využil mockrát a nedokážu si představit, že bych tuto funkci už nemohl využívat. Chudáci všichni, kteří nemají X100F! 🙂


  f10.0, čas 1/160s., ISO 200. Další fotka deváťáků se fotila v ateliéru. Jednalo se o typickou plakátovou scénu z přátel, kterou jsme napodobovali. Svíceno tentokrát hodně na měkký způsob dvěma studiovými záblesky s nasazenými softboxy, přičemž intezita levého světla byla kvůli plastičnosti nižší než intenzita světla pravého.


  f2.2, čas 1/200s., ISO 200. Učitelská fotografie je vždy největší výzva. Tentokrát jsme se rozhodli pro skládanou koláž. Jednotlivé snímky jsme fotili ve škole u bílé zdi s využitím pouze přirozeného světla, které proudilo na chodbu z okolních oken. Kvůli úspory místa jsem musel jednotlivé snímky často výrazně ořezat, aby se na výsledné fotce nejevily zbytečně malé.

  Školní rok je tedy za námi a my se s Frajerkou těšíme na prázdninové focení v zahraničí. Krásné léto!

  FujiJan
  Fotograf a učitel
  www.jankovac.cz
  www.mojefotoskola.cz
  Facebook
  Instagram

  Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: