fbpx

Projekt 35/2.0 – 25. TÝDEN: TŘÍDNÍ FOTKY

  29.6. 2018:

  Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal veškerou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit vše kolem sebe jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka. Bohužel Frajerka je již potřetí na reklamaci, takže v tuto chvíli Honza fotí s úplně stejným náhradním fotoaparátem.

  Možná to někteří nevědí, ale vedle fotografování a lektorování fotokurzů jsem již 14. rokem také učitelem na Primaškole, což je soukromá základní škola sídlící v Ostravě-Vítkovicích. Každoročně se jako fotograf také ujímám focení našich tříd. Již před několika lety jsme se ve škole rozhodli, že třídní fotky budeme fotit trošku jiným způsobem než na lavičkách před školou či v tělocvičně. Každá třída si tak s předstihem volí nějaké téma, do kterého se žáci i učitelé stylizují. Najdeme pak společně prostředí, ve kterém se focení realizuje a vzniká tak v podstatě každý rok takové třídní mini tablo.

  V minulosti jsme fotili v nejrůznějších lokalitách:

  V cirkusu:

  V říši pohádek:

  Jako motorkáři:

  Ve westernovém městečku:

  Ve staré obecné škole:

  nebo třeba v nákupním centru:

  Příprava, realizace i následné úpravy takto stylizovaných fotek však vyžadují součinost mnoha složek: žáků, rodičů, učitelů, vedení školy, poskytovatelů prostor a fotografa. Téma focení si volí třída zpravidla sama.
  Samotné focení tříd je obvykle rozděleno do dvou týdnů. Tento týden se podařilo realizovat fotky prvních šesti tříd.


  f2.0, čas 1/1000s., ISO 200. První třída se rozhodla pro téma „Our hobbies“. Takže se každý navlékl do toho, co nejraději dělá ve svém volném čase. Jako lokalitu jsme vybrali park v areálu Lékařské fakulty, která sídlí nedaleko naší školy. Scénu jsem si přisvítil mým oblíbeným bateriovým bleskem o výkonu 600 wattů s nasazeným octaboxem.


  f2.0, čas 1/500s., ISO 200. Žáci druhé třídy měli shodou okolností stejný nápad jako prvňáčci a také si pro své téma vybrali prostředí parku. Naštěstí v den focení byli na divadelním představení a paní učitelka zařídila, že se děti po skončení divadla mohou vyfotit na pódiu i s kulisami. Proto vznikla poprvé v historii focení i druhá fotka téže třídy, která se rovněž vytiskla a dala žákům jako příloha k vysvědčení:


  f2.0, čas 1/160s., ISO 200. Svíceno pouze divadelním osvětlením ze stropu, které nám naplno rozsvítil velice laskavý personál Domu kultury Ostrava.


  f4.5, čas 1/160s., ISO 2500. 3. třída si pro svou fotku vybrala prostředí Světa techniky Ostrava, který sídlí v nádherném industriálním prostředí Dolní oblasti Vítkovic. Téma – Velká párty bez učitelů. Opět svíceno bateriovým bleskem HD-600 s nasazeným octaboxem. Omylem jsem nechal zvýšené ISO na hodnotě 2500. Nakonec to fotce prospělo, protože vedle zábleskového světla se na snímku prosadilo i světlo tamního interiéru a venkovní protisvětlo.


  f4.0, čas 1/400s., ISO 200. 4. třída se měla původně fotit v prostorách Loutkového divadla v Ostravě, ale byť to bylo předem domluveno, tamní personál byl velice neochotný a uvnitř divadla nám nepovolil v podstatě nic. Na pódiu byly zbytky kulis a nepěkné pozadí a světlo v sále také nebylo možné regulovat. Naštěstí jsem pořídil ještě jednu fotku venku před divadlem, kterou jsme nakonec použili jako hlavní třídní snímek pro tento rok. Přisvíceno opět bateriovým bleskem HD-600 s nasazeným octaboxem.


  f4.0, čas 1/160s., ISO 200. Pátá třída si zvolila téma Celebrity. Fotili jsme v prostorách multikina Cinemacity Ostrava. Nejvíce práce pak v postprocesu dalo shánění podpisů celebrit na internetu.


  f2.0, čas 1/80s., ISO 400. Šestá třída byla letost za filmové postavy. Fotili jsme opět v jednom ze sálů multikina Cinemacity Ostrava. Diváky nám dělali žáci 5. třídy. Osvícení plátna úvodní znělkou z produkce COLUMBIA jsem pak samozřejmě dodělával dodatečně ve Photoshopu. Svíceno opět bateriovým světlem HD-600 s nasazeným octaboxem.

  Příští týden se podíváme na zbytek tříd a učitelskou fotku.

  FujiJan
  Fotograf a učitel
  www.jankovac.cz
  www.mojefotoskola.cz
  Facebook
  Instagram

  Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: