fbpx

Projekt 35/2.0 – 20. TÝDEN: NA ZÁMKU

  25.5. 2018:

  Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal veškerou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit vše kolem sebe jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka. Bohužel Frajerka ochuravěla a musela již podruhé na reklamaci, takže v tuto chvíli se fotí opět s náhradním fotoaparátem.

  Moje Frajerka je opravdu holka pro všechno a zatím se nestalo, že by něco za těch 5 měsíců nezvládla nebo si s něčím nevěděla rady. Když jsem minulý týden při focení předehrávek v hudebce spíše z lenosti poprvé použil telekonvertor TCL-X100 a prodloužil tak ohniskovou vzdálenost z 35 na 50 mm (po přepočtu na kinofilm), nebylo to zcela nutné. Stejného výsledku bych dosáhl i ořezem, který při 24 megapixelovém rozlišení snímače není vůbec žádným problémem. Vlastně dosáhl bych pravděpodobně výrazně lepšího výsledku, protože jsem zaregistroval, že při užití telekonvertoru na zcela otevřenou clonu f2.0 je kresba viditelně měkká. Vysvětluji si to tím, TCL-X100 byl původně konstruován na snímače předchůdkyň mé Frajerky: X100, X100S a X100T, což jsou foťáky s polovičním rozlišení (12 mpx). Na vyšší rozlišení už tedy starší sklíčko očividně nestačí.

  Ale pryč od telekonvertoru, bez kterého se dá v pohodě žít, protože následným ořezem je v podstatě možné vyřešit přiblížení. Zcela jiná věc nastává, když se fotí pevným objektivem ve stísněných podmínkách a fotograf už nemá kam zacouvat. To se mi přesně přihodilo při focení historických pokojů v exkluzivních prostorech Zámku Zábřeh. Úkolem bylo nafotit 2 libovolné pokoje, a to dle mého výběru. Při prohlídce před focením jsem si samozřejmě vybral ty největší místonosti, abych mohl co nejvíce ustoupit. Byl jsem připraven dokázat, že Frajerka zvládne i toto.

  f9.0, čas 1s., ISO 200, na stativu. Největší pokoj na zámku s rozlohou 73 m2 se jmenuje Apartmá Afrika. Pokoji dala jméno unikátní sbírka trofejí z exotických loveckých výprav. Najdeme mezi nimi hlavu kapverdského buvola, afrických antilop, kůži krajty mřížkované či zebry. Přestože jsem šel do úplného rohu místnosti, z něhož jsem musel přesunout kávovar a ledničku, nebyl jsem schopen mít na obrázku vše, co jsem potřeboval. Dvěře byly useknuté, stropu málo, celá postel se nevešla a historický stolek s židlemi nejde viděl takřka vůbec.

  f9.0, čas 1s., ISO 200, na stativu s namontovanou širokoúhlou předsádkou WCL-X100. Až širokoúhlá předsádka WCL-X100, zajistila, že se mi vešlo na záběr vše, co jsem potřeboval.

  f9.0, čas 1s., ISO 200, na stativu s namontovanou širokoúhlou předsádkou WCL-X100. Aby bylo možné snímek odevzdat, bylo třeba ještě narovnat linie, ubrat červený nádech barvy a zbavit se co nejvíce rušivých elementů zejména na pravém kraji obrázku.

  Při používání širokoúhlé předsádky je nutné v menu její použití aktivovat (MENU-NASTAVENÍ SNÍMÁNÍ-KONVERTOR-ŠIROKOÚHLÝ).

  f9.0, čas 1s., ISO 200, na stativu s namontovanou širokoúhlou předsádkou WCL-X100. Ve chvíli, kdy namontujeme širokoúhlou předsádku a neaktivujeme ji v menu, obraz bude mít poduškovité zkreslení.

  f9.0, čas 1s., ISO 200, na stativu s namontovanou širokoúhlou předsádkou WCL-X100. Při aktivaci širokoúhlé předsádky v menu se nám linie srovnají. Jde však o softwarovou úpravu snímku, který se díky tomu citelně ořeže na krajích.

  f9.0, čas 1s., ISO 200, na stativu s namontovanou širokoúhlou předsádkou WCL-X100. Pokud jde o to mít co nejširší záběr, nabízí se možnost nechat položku konvertor v menu vypnutou a výsledný obrázek narovnat ve Photoshopu a ořezávat jen minimálně. Získáme tak ještě širší pohled.

  Všechny fotografie jsem tak fotil s nasazenou širokoúhlou předsádkou, druhý Dámcký pokoj byl totiž ještě o polovinu menší než Apartmá Afrika.

  f9.0, čas 1s., ISO 200, na stativu s namontovanou širokoúhlou předsádkou WCL-X100. Detail King size postele v Apartmá Afrika.

  f9.0, čas 1s., ISO 200, na stativu s namontovanou širokoúhlou předsádkou WCL-X100. Pohled na africký pokoj od vchodových dveří s detailem sedací soupravy a krbem.

  f9.0, čas 1/3s., ISO 200, na stativu s namontovanou širokoúhlou předsádkou WCL-X100. Pohled na koupelnu s historickou vanou.

  f9.0, čas 0.62s., ISO 200, na stativu s namontovanou širokoúhlou předsádkou WCL-X100. Dámský pokoj je romantický pokoj s původním barokním stropem je zařízen originály barokního nábytku s florálními motivy. Starorůžová barva na křesle před kamenným krbem, rytiny s „dámskými“ motivy, okna na pavlač a nádvoří i do protější zahrady si zamilují všechny ženy.

  f16.0, čas 2s., ISO 200, na stativu s namontovanou širokoúhlou předsádkou WCL-X100. Pohled z protějšího rohu. Tady by to chtělo ještě větší odstup nebo ještě širší sklo.

  Na Zámek Zábřeh se příští týden ještě vrátíme, protože se zde konal svatební workshop, který naše fotoškola pořádala.

   

  FujiJan
  Fotograf a učitel
  www.jankovac.cz
  www.mojefotoskola.cz
  Facebook
  Instagram

  Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: