Projekt 35/2.0 – 19. TÝDEN: AŤ ŽIJE LISTOVÁ ZÁVĚRKA!

18.5. 2018:

Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal veškerou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit vše kolem sebe jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka. Bohužel Frajerka ochuravěla a musela již podruhé na reklamaci, takže v tuto chvíli fotí opět s náhradním fotoaparátem.

Tento týden se mi stoprocentně vyplatila má zásada – mít foťák stále u sebe. Bylo totiž neustále co fotit.

1. Rodinný výlet s přáteli do Zátoru

f2.0, čas 1/3200s., ISO 200, s bleskem. S přáteli jsme navštívili pohraniční vesničku Zátor. Bylo nádherné počasí a naše děti si upletly na louce věnečky z pampelišek. Po cestě z louky jsem je na přání jejich maminek vyfotil. Měl jsem štěstí, že dětem nesvítilo slunce do očí, nýbrž do zad. Díky přítomnosti listové závěrky v mém foťáku jsem mohl i za tak jasného světla a velice krátkého času použít vestavěný blesk a zachovat tedy veliký dynamický rozsah fotografie! V případě každého jiného foťáku se štěrbinovou závěrkou bych musel buď přesvítit pozadí, aby tváře dětí nebyly tmavé (čímž bych ztratil modrou oblohu a pozadí) nebo bych musel použít externí blesk a vyšší clonu, abych se dostal na maximální synchronizační čas s bleskem (obvykle kolem 1/180s.).

f2.0, čas 1/2500s., ISO 200, s bleskem. Také na polní lavičce mi opět pomohla listová závěrka a vestavěný blesk, který vždy udělá jiskřičku v oku. Díky úplně otevřené cloně jsem také mohl rozostřit pozadí za dětmi.

f2.0, čas 1/80s., ISO 250. Když jsme šli s dětmi na procházku, tak jsme procházeli kolem kostela, kde se právě chystal svatební obřad. Nedalo mi to a musel jsem udělat pár fotek. Tato nejlépe vystihuje napjatou atmosféru mezi snoubenci.

f2.0, čas 1/80s., ISO 250 (ženich), f2.0, čas 1/80s., ISO 500 (nevěsta). Na portrétky ženicha a nevěsty jsem měl celkově asi minutu, takže nebyl čas na žádné vymýšlení. Proto jsem foťák nastavil v prioritě clony s AUTO ISO s maximálním povoleným časem 1/80s. Toto nastavení používám pro většinu reportážních situací, pokud zrovna nefotím s bleskem (více o tomto pohotovostním nastavení foťáku v tomto článku). Vstupní otevřené dveře kostela posloužily jako měkký softbox, takže světla bylo dostatek a byla by škoda zde používat blesk.

2. Předehrávky houslí

f2.8, čas 1/125s., ISO 640, s TCL-X100. Moje dcera chodí prvním rokem na housle a toto bylo jedno z prvních vystoupení, kde hrála. Nabídnul jsem tedy paní učitelce, že vyfotím rovnou všechny děti. Problém byl, že první řada, odkud se mohlo fotit, byla daleko od pódia. Proto jsem poprvé za celou dobu trvání projektu vyzkoušel originální telekonvertor TCL-X100. Ten prodlužuje ohnisko na 50mm (po přepočtu na fullframe-kinofilm). Jelikož mi obraz připadal na úplně otevřenou clonu trošku měkký, přiclonil jsem alespoň na f2.8. Fotku jsem ještě protáhl přes analogový filtr z Nik Collection, abych se zbavil přílišného červeného nádechu, který způsobilo umělé osvětlení.

f2.0, čas 1/125s., ISO 2000. Hromadnou fotku všech žáků jsem fotil již bez konvertoru. Jelikož v sále svítilo osvětlení velmi nerovnoměrně, musel jsem jej zhasnout a využil jsem jen přirozeného světla z oken po pravé straně. Venku bylo zataženo, proto ta zvýšená citlivost až na hodnotu 2000.

3. Laco Deczi

f2.0, čas 1/160s., ISO 640. Koncert Laca Decziho jsem navštívil poprvé v životě a jako muzikant jsem si jej nesmírně užil. Našlapaná muzika plná groovů a latiny, fenomenální hráči a krásný prostor ostravského klubu Heligonka. Fotil jsem pouze prvních několik minut. Foťák jsem měl nastavený v manuálním režimu s úplně otevřenou clonou a fixním časem 1/160s. Podle toho, jak obraz vypadal v hledáčku, jsem upravoval expozici pouze pomocí ISO, tedy velice pohotově, zadním kolečkem. Abych pořídil tuto fotku, musel jsem se probojovat s foťákem opravdu hodně blízko, takřka před první řadu. Výsledný obrázek jsem ještě „přetáhl“ přímo na místě přes mou oblíbenou mobilní aplikaci Snapseed.

f2.0, čas 1/160s., ISO 1250. Pohled na celou kapelu, tentokrát bez jakékoliv další úpravy.

4. Portrét

f2.0, čas 1/750s., ISO 200, s bleskem. Můj švagr mě požádal o novou profilovku na facebook, tak jsme pouze vyšli před dům a pořídili několik snímků, z nichž vyhrál tento. Opět jsem snímek jen zlehka přisvítil interním bleskem, který foťák automaticky synchronizoval s velice krátkým časem. Výsledný hnědavý nádech fotky jsem docílil ve Photoshopu pomocí úpravy: ctrl+alt+shift+B, zaškrnuto tónování a v kartě vrstvy přepnuto z režimu normální na tvrdé světlo: