fbpx

Staňte se lovcem bouřek

  Každý správný fotograf vidí příležitost ulovit ten nejlepší snímek úplně všude. Rychlá noční bouřka s pořádnými blesky je jednou z nich. Je ale vůbec možné vyfotit v takové rychlosti blesk? Samozřejmě, že ano! A není to nic složitého. V tomto článku najdete nejdůležitější tipy a triky.

  Nejdůležitější je bouřku dobře vidět. Nemusíte hned autem vyrážet k černému obzoru a běhat po louce. Není to ani bezpečné, bouřka je v otevřené krajině nevyzpytatelná a při neopatrném chování nebude blesk na fotce, ale blízko vás. Zkušení lovci bouřek používají aplikace, které už možná máte dávno v mobilu. Skvěle poslouží jednoduchá (a možná nejpoužívanější) apka Meteor meteoradar. Aplikace ukazuje nejen aktuální stav, ale i předpokládaný vývoj bouřky během dalších 60 minut. Můžete tak snadno zjistit, zda stihnete připravit fotoaparát k focení ještě než se úplně přežene.

  Bez dechu a bez hnutí

  Bouřku stačí vidět z okna domu. Pozorujte chvíli její směr a vývoj, abyste zhruba zjistili, kolik času máte a kam bude mířit. Pokud fotíte za soumraku, večer nebo v noci – což je vzhledem k bleskům samozřejmě nejlepší – podmínky pro fotografování jsou ztížené. V ideálním případě je třeba použít tripod (stativ se třemi opěrnými nohami). Pokud žádný nemáte, nezoufejte: telefon stačí zafixovat opřením o rám okna nebo o předmět na stole. Ujistěte se, že se během zmáčknutí spouště vůbec nepohne. Buďte si tím jisti a nejprve udělejte několik zkušebních snímků. Při zvětšení pak poznáte, zda je obrázek rozmazaný. Pokud je ostrý, můžete pokračovat.

  Nastavte vše ručně

  Teď je třeba nastavit fotoaparát na manuální režim M. Na automatický režim úplně zapomeňte. Ani nejlepší software vašeho přístroje totiž nedokáže danou situaci správně vyhodnotit. Je to na vás! Postupujte takto:

  • Vypněte blesk. Nebudete ho potřebovat (a jeden brzy vyfotíte).
  • Hodnotu ISO (citlivost) nastavte co nejníže, aby vám fotka zbytečně nešuměla.
  • Rychlost závěrky nastavte na cca 8 sekund. Hodnota znamená, že do čočky bude pronikat světlo právě po tuto dobu. Pokud bude fotka příliš světlá, nastavte čas o něco kratší (a nebojte se dál experimentovat).
  • Zaostřete ručně na nekonečno nebo těsně před tuto hranici. Blesk bude na obrázku hezky ostrý.
  • Časovač nastavte na 3 sekundy. Po zmáčknutí spouště máte tuto chvilku na to, abyste přístroje ponechali v naprostém klidu.
  • Vyvážení bílé nastavte na hodnotu 1400K. Číslo je spíše orientační a můžete zjistit, že vám vyhovuje trochu jiné.
  • Umožněte ukládání fotky ve formátu RAW. Fotku pak snadněji zpracujete
  • Nezapomeňte vypnout zvuky a notifikace. Není nic horšího, než když vám během focení zavolá přítel nebo přítelkyně a perfektně připravený telefon zavibruje.

  Nezbývá než čekat na nejlepší chvíle během bouřky, kdy se objevují blesky krátce za sebou. Vyfotit blesk je dílem dokonale nastaveného přístroje, roli však hraje i váš odhad, šikovnost a náhoda. Během intenzivní bouřky budete mít ale určitě několik příležitostí, jak blesk zachytit. Stojí to za to.

  Pokud vás zajímá víc nebo nevíte, jak si poradit s manuálním režimem, využijte náš online kurz Tlačítko po tlačítku. Několik lekcí z vás udělá opravdového mistra a v kurzu najdete také spoustu bonusových materiálů zdarma. 

  Lovu zdar!
  Honza Kováč.

  VYZKOUŠEJTE NÁŠ NOVÝ ONLINE KURZ FOCENÍ PRO ZAČÁTEČNÍKY TLAČÍTKO PO TLAČÍTKU

  A pokud se chceš naučit fotit mobilem JAKO PROFÍK, mrkni na náš online kurz Špičková fotka mobilem.