fbpx

Projekt 35/2.0 – 3. TÝDEN: „DUMMIES“

  24.1. 2018:
  Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal celou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. V tuto chvíli fotí na náhradní fotoaparát stejného typu, protože jeho fujina je na reklamaci kvůli zaseklé roletce, která má přepínat hybridní hledáček.


  V průběhu 2. týdne v lednu mi zavolal můj přítel James Mackrill, že by potřeboval nafotit novou kolekci oblečení z kašmíru. Domluvili jsme se hned na pondělí a já se začal těšit, protože práce s Jamesem je vždy inspirativní. Je to návrhář, zároveň spolumajitel značkového obchodu Moray Cashmere se sídlem v UK, ale hlavně srdcem i duší zapálený umělec s mimořádným citem pro detail a estetiku. Své zboží začal v posledních letech s úspěchem nabízet i v luxusním buticích ve velkých evropských městech. Naše spolupráce začala přesně před dvěma lety, kdy jsme nafotili první kolekci oblečení z kašmíru. Tehdy jsem si naplno užil práci fotografa, který nemusí dělat nic jiného než pracovat se světlem a soustředit se jen na focení. James přesně věděl, co chce, měl svou vizážistku, stylistu a dopředu vše připravené, včetně póz. Takže na mě bylo jen mačkat spoušt a prácovat se světlem. Tenkrát jsem fotil mou první fujinou X-T1:

  Tentokrát James nechtěl modelky, rozhodl se, že budeme, především z časových důvodů, fotit na „dummies“, tedy figuríny. Pozadí mělo být čistě bílé. Rozestavění světel jsem zvolil následovně: dvě světla blýskala rovnoměrně do pozadí, aby bylo čistě bílé, a jeden velký octabox byl zaměřený na figurínu s oblečením. Fotoaparát byl postavený na stativu na výšku se zapojenou dálkovou spouští. Ani tady nebyl problém s pevným ohniskem 35, vše se krásně na plátno vešlo.


  Klíčová byla první fotka, u které bylo třeba nastavit intenzitu světel, tedy expozici. Vyvážení bílé barvy jsem nastavil manuálně na 5300K. Barevný režim jsem po dlouhé době přenastavil z CLASSIC CHROME na PROVIA, tedy standardní barvy, abych dosáhl co nejvěrnějšího podání barev oblečení. Jedna z podmínek Jamese byla, že fotky budou okamžitě k použití, bez jakékoliv další úpravy a retuše. Já jsem byl jen pro, protože upravovat 200 fotografií v počítači zabere spoustu času. Protože už Jamese znám a vím, že je opravdu náročný zákazník a detailista, navrhl jsem, že si každou pořízenou fotku odsouhlasíme a teprve potom půjdeme na další kus oblečení.


  Dalo by se předpokládat, že focení půjde jako po másle, jen je třeba hlídat, aby figurína byla rovně a vždy uprostřed (značky na podlaze). Problémy však nastaly s barvami. James chtěl mít už na displeji fotoaparátu co nejvěrnější barvu oblečení. Tomu jsem rozuměl, i když jsem ho upozornil, že na mém displeji v počítači to bude jinak, na jeho IPADu také a v případě, že by chtěl fotografie tisknout, zase to může vypadat jinak. Nicméně jsme nastavovali barvy tak, aby byly věrné na displeji mé X100F. Co však platilo pro některé barvy oblečení, pro jiné neplatilo. Někdy stačilo upravit pouze expozici (zvýšením nebo snížením intenzity blesku), jindy bylo třeba posouvat odstín jednotlivých barev v rámci grafu posunu vyvážení bílé barvy (WB shift).


  Posun vyvážení bílé barvy ve Fujifilmu je řešen přidáváním či ubíráním červeného (R) a modrého (B) barevného kanálu

  S monochromatickými barvami problém nebyl a také hodně barev oblečení bylo v pořádku při základním nastavení R:0 B:0. U některých barev však bylo třeba více či méně experimentovat. Zvláště některé odstíny červené barvy dělaly problém a museli jsme často udělat několik fotek, abychom barvu trefili. Co někdo vidí jako malé rozdíly v odstínu barvy, to pro Jamese znamená zásadní rozdíl. Posuďtě sami a ověřte si, jak citlivě dokážete vnímat jemné odstíny téže barvy. Zvláště pro muže to bývá často problém!

  R:0 B:0 R:2 B:0 R:4 B:0 R:-2 B:0R:-4 B:0 R:0 B:2 R:0 B:4 R:0 B:-2 R:0 B:-4

  Poslední hodnota R:0 B:-4 se nakonec u této fotografie ukázala jako nejvíce podobná reálnému stavu. Celé focení nakonec trvalo přes 8 hodin, protože jsme fotili cca 150 kusů oblečení.

  Od dalšího dne jsem bohužel onemocněl, takže toto byla jediná fotící akce tohoto týdne.
  Jelikož při nemoci bývá více času, začal jsem si poctivě číst manuál k fotoaparátu X100F. Návody čtu vždy od všech fotoaparátů, které vlastním! Uznávám, že to pro většinu uživatelů je obvykle nudné čtení, ale ze zkušenosti vím, že se vždy dozvím nějakou novou věc či fintu. A dnes přináším první tip:

  RYCHLÉ FORMÁTOVÁNÍ PAMĚŤOVÉ KARTY:

  Nejdříve zmáčkneme na 2-3 sekundy tlačítko koš a poté přimáčkneme zadní otočný volič (ten je možné vedle otočné funce i stisknout). Vyskočí dialogové okno a my potvrdíme formátování.


  Jan Kováč
  Fotograf a učitel
  www.jankovac.cz
  www.mojefotoskola.cz
  Facebook
  Instagram

  Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku za koruny a často za lepší ceny než u nás: