fbpx

Projekt 35/2.0 – 2. TÝDEN: NÁHRADA V ČERNÉM

19.1. 2018:
Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal celou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report…


Hned v pondělí 8.1. brzy ráno mě čekala zakázka focení rodinného pivovaru ve Staré Bělé. Jelikož můj foťák šel na reklamaci, musel jsem si půjčit náhradní. Měl jsem několik nabídek od kamarádů, nakonec zvítězila X-T2 od mého taťky, také proto, že má zcela totožný senzor jako X100F.
Abych mohl dodržet své předsevzetí, potřeboval jsem pevný objektiv 23mm (po přepočtu na kinofilm 35mm). Tímto objektivem však bohužel v mém okolí nikdo nedisponuje, takže jsem si nastavil rovněž vypůjčený zoom 18-55 na ohnisko 23 a šlo se fotit. Tedy alespoň jsem si myslel, že jsem nastavil 23, protože ukazatel ohniskové vzdálenosti na objektivu opravdu ukazoval na číslo 23, ale EXIF u fotografií mi později v počítači prozradil, že jsem vlastně fotil na ohnisko 22mm. Snad mi ten milimetr bude odpuštěn. 🙂

V pivovaru bylo zadání jasné – zachytit prostředí výrobní haly, a to včetně detailů jednotlivých strojů. Žádný problém pro mé ohnisko třicetpět!

Starobělský pivovar, f4.0, čas 1/2s., ISO 200, stativ
Při retuši, když jsem mimo jiné zvýrazňoval i celkovou barevnost, jsem se zaradoval, jak krásně z obrázku vylezly mé 2 oblíbené primární barvy – červená a modrá. Modrá je v tomto případě odrazem brzkého ranního světla, které prosakovalo skrz malá střešní okna ve střeše. Retušovanou fotku můžete porovnat s originálem.


Detail plničky pivních pet lahví, f3.2, čas 1/2s., ISO 200, stativ

Když jsem fotil detaily jednotlivých strojů, měl jsem v hale problémy s rušivým pozadím. Zbavit se částečně pozadí jeho rozmazáním je vzhledem k tomu, že fotím už spíše na širokúhlý objektiv, problém. Naštěstí jsme ve výrobní hale našli roli bílého papíru, kterou jsme natáhli na garáž a studiová fotka je na světě! Nutno říct, že snímek je ještě přisvícen skvělým bateriovým bleskem Phototools HD-600 s instalovaným oktaboxem. Tuto mobilní sestavu nosím takřka na každé focení mimo ateliér.

Po focení v pivovaru mě ihned čekalo focení ambulance mladého doktora v centru Ostravy. Předtím jsem se stavil ještě na skok domů a zrovna pošťák s balíkem. Náhradní foťák! Ať žije slovenský Fujifilm! To je teda rychlost! Přesně jak říkal pan Vohnout z Fotovideoshop – náhradní foťák mi poslali obratem. V pátek dostali můj na reklamaci a v pondělí ráno už mám doma náhradní. I když jsem byl docela v časovém presu, protože jsem už za chvíli měl fotit tu ordinaci, rychle jsem krabici odbalil a vykouklo na mě zánovní černé X100Fko. Okamžitě jsem dal na displej ochrannou folii (to dělám okamžitě u všech foťáků, které používám), na objektiv redukci s ochranným filtrem a jde se fotit. Na první pohled se mi černá nelíbí tak jako stříbrná, ale zase je méně nápadnější. Ale jedna věc mě upoutala okamžitě – zadní otočný volič jde otáčet hladce! Obrovský rozdíl oproti stříbrné verzi. Je možné, že stříbrné verze ho mají tuhý a černé v pořádku?

V ambulanci mě přivítal můj známý doktor se slovy: „Ty jo, co to máš za foťák? To vypadá zajímavě! Jaký to má objektiv?“ Prostě X100F budí okamžitě pozornost u většiny lidí, zejména fotografů. A kolega doktor fotografem je. Jeho zadání bylo: „Snímek ordinace, sestřičky, mě a té hnusné budovy z venku.“ To vše bude na web. Prostory byly opravdu staré, ne moc fotogenické, prostě ordinace po starší paní doktorce, která odešla do důchodu a úpravy se provedly minimální. Uvnitř jsem fotil svým zábleskovým bateriovým světlem, tentokrát odrazem o zeď za sebou:

Sympatický doktor ze Slovenska Mudr. Ladislav Horváth, f2,0, čas 1/60s., ISO 200

 

Pohled na ordinaci z venku, f2,0, 1/60s., ISO 200
Pak doktor mě poprosil, ať udělám něco málo s tou fasádou a rozbitými schody. Retušovanou fotku můžete opět porovnat s originálem.

Koncem týdne jsem vedl workshop Kreativní práce se světlem a spolu se studenty jsme se učili svítit jedním, dvěma a později i více světly. Používali jsme protisvětlo, učili se správně svítit do pozadí, ale i třeba do vlasů. X100F opět nezklamala a udělala parádní službu. Nejenže se s ní parádně fotí v ateliéru, ale umí i skvěle natáčet video.


f11, čas 1/160, ISO 200.
Vindy Krejčí je podle mě nejzajímavější, nejschopnější, nejmilejší a nejspolehlivější ostravskou modelkou. A navíc je i inteligentní. Se svým partnerem Luďkem Šmehlíkem vedou úspěšnou módní agenturu FA FASHIONABLE. Na tomto snímku je nasvícena čtyřmi světly. Dvě světla svítí do pozadí, aby bylo dokonale bílé, hlavní světlo (reflektor) blýská z pravé strany ze shora takzvaně na Rembrandta a doplňkové světlo (softbox) je umístěné vepředu, aby snížilo kontrast a stíny v obličeji.


Průběžný autofokus u videa pracuje spolehlivě, a to při nastavení páčky ostření do polohy „C“ a režimu ostření na MULTI.

Poslední vážnější foto akcí tohoto týdne bylo sobotní focení obleků firmy NARI v apartmánu hotelu Silesia ve Frýdku – Místku. Nádherné prostředí, profi model z již zmíněné agentury FA FASHIONABLE a především krásné obleky. Tentokrát jsem nefotil za peníze, nýbrž za nový oblek. V poslední době se totiž snažím hledat možnosti, jak si vystačit i bez peněz, ale o tom třeba zase někdy příště…
Už se těším na další týden s X100F! Zatím mi zoom nechybí! Nechceš taky zkusit alespoň na týden nebo měsíc nezoomovat?

 
fotka u dveří: f2, čas 1/50, ISO 1250, fotka na schodišti: f2, čas 1/125, ISO 320

f2, čas 1/50, ISO 640. Tato fotka vznikla až na úplný závěr, kdy jsem objevil v obrovském apartmánu tuto ložnici s velmi nízkým stropem, která pravděpodobně slouží pro dětské hosty. Okamžitě jsem zavolal Davida, že tady prostě musíme fotit. Pastelově zelené pozadí krásně hraje s šedou barvou Davidova obleku. Ze shora svítilo ze dvou střešních oken velmi rozptýlené světlo, takže stíny ve tváři modela takřka nevidíme.


Jan Kováč
Fotograf a učitel
www.jankovac.cz
www.mojefotoskola.cz
Facebook
Instagram

Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku často za lepší ceny než u nás: