fbpx

Projekt 35/2.0, SRPEN: KAŠUBSKÉ POLSKO

  6.9. 2018:

  Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal veškerou svou výbavu a rozhodl se po celý rok 2018 fotit vše kolem sebe jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude pravidelně psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka.

  Byli jste někdy v Polsku? Teď nemyslím Moraváky těsně za hranicemi na trhu, burze nebo na levnější benzín, ale opravdu projet si nejlépe celou zemi až na sever k moři. Mně se to letos v srpnu podařilo.

  Letošní léto bylo v celé Evropě extrémně horké, a to tak, že se bylo možné koupat dokonce i v severských zemích u Baltského moře. Natož pak v Polsku! Tam se obvykle teplota moře i v létě pohybuje kolem 18 stupňů, ale letos se vyšplhala až na jadranských 25. Když jsem cestu do Polska zvažoval minulý rok v létě, teploměr několik týdnů ukazoval konstantních 13 stupňů a déšť, takže jsem si raději nechal zajít chuť. Ale tento rok už jsme si to s rodinou nemohli nechat ujít.

  Łódź

  Cestu jsme si rozdělili na 2 části s přespáním ve městě Łódź, které se nachází přesně ve středu země na poloviny cesty k moři. Łódź je po Varšavě a Krakowě třetím největším polským městem a na jeho prohlídku jsme měli pouze pár hodin. Rodina, u které jsme přespali, nám doporučila především návštěvu oblasti Manufaktura, což je vlastně bývalá továrna přestavená na obchodní a kulturní centrum:


  f5.6, čas 1/400s., ISO 200. Staré tovární haly byly v letech 2000-2006 zrenovovány na mnohých místech často cihlu po cihle. Dokonce i režisér David Lynch byl místem tak unešen, že zde natočil některé scény svého mysteriózního dramatu Inland Empire.

  Centrum města nás moc nezaujalo, až na kostel Seslání Ducha Svatého, který je blízko Náměstí Míru:


  f2.0, čas 1/60s., ISO 1600. Chrám Seslání Ducha Svatého (postaven v letech 1889-1892) je skvělým příkladem mimořádného multikulturalismu. Stal se skutečným symbolem města a jeho obrázky lze vidět na většině jeho pohlednicích. 

  Z průmyslového města Łódź jsme zamířili další den do místa našeho ubytování, do malé vesničky Słuchowo, která je vzdálená asi 5 km od malé pláže Białogóra, kde jsme se chodili nejčastěji koupat k moři. Ze Słuchowa jsme pak vyráželi kombinovaně autem a na kole do dalších zajímavých míst, a to především v rámci Kašubské oblasti.

  Hel


  Hel je město na špici Helské kosy, což je přírodní útvar něco jako poloostrov, který má na délku 35 km, ale na šířku jen 150-300 metrů.  Jediná rozumná cesta bez automobilových zácp tam vede vlakem z města Władysławowo.

   


  f16.0, čas 1/280s., ISO 200. V Helu jsme navštívili s dětmi populární fokárium, ale jelikož tuleni byli zalezlí, fotil jsem přes zeď jiné věci. Tady se mi podařilo zachytit konec směny polských ratowniků, tedy záchranářů.

   


  f5.6, čas 1/1100s., ISO 200. Foceno z mola na městské pláži v Helu. 

   

  Jastrzębia Góra

  Jastrzęba Gória je nejsevernější polské místo vůbec. Administrativně je to už v dnešní době součást Władysławowa. Tímto městečkem jsme procházeli pouze po pláži. Ta se oproti jiným plážím v okolí liší tím, že se na ní nacházejí kromě písku i velké oblázky.


  f16, čas 2s., ISO 200. ND filtr zapnutý.  Abych na snímku naznačil pohyb moře, musel jsem foťák položit na zídku, zcela zavřít clonu a zapnout vestavěný ND filtr, který mi ztmavil expozici o 3 stupně (+3EV). Místo čtvrt vteřiny jsem tedy mohl použít čas 2 vteřiny, což je v tomto případě rozdíl mezi lehce rozmazanou a nerozmazanou hladinou moře.

   


  f3.2, čas 1/42s., ISO 1600. Při procházce po asfaltové stezce vedoucí těsně nad pláží jsem si všimnul krásného otisku chodidla. Nastavil jsem tedy černobílý Acros filtr, černou barvu (položka „S TONE“) jsem přidal naplno a exponoval.

   


  f3.2, čas 1/350s., ISO 1600. Na stejné pobřežní stezce jsem narazil na krásný odraz dvou pejskařů. Měl jsem ještě z předchozího focení nastavený Acros. Navíc jsem ještě zkrátil čas, abych zde zachytil pohyb zcela ostře. Přidanou hodnotu černé (S TONE) jsem nechal. Stojatá voda na pláži krásně vytvořila odlesk obou lidí i zvířat.

  Puck

  Město Puck (čte se tak, jak se píše) je oblastní centrum zábavy a zároveň krásný přístav, ze kterého se můžete vypravit lodí takřka kamkoliv do blízkého okolí. Nejvíce mě zde zaujalo množství vodního ptactva, které se při sebemenším náznaku krmení nahrnulo na jedno místo. Zatímco moje dcera ptáky krmila, já jsem fotil o sto šest. Udělal jsem více než 100 snímků, z nichž se mi nejvíce líbily tyto tři:


  f11, čas 1/170s., ISO 1000. 

   


  f7.1, čas 1/300s., ISO 500.

   


  f4.5, čas 1/2200s., ISO 1000.

   

  Łeba

  Z celého Polska se nám nejvíce líbilo v oblasti města Łeba. Z městské pláže jsme se vypravili na 10 km výlet po pláži k nejznámější a největší polské duně.


  f8, čas 1/2200s., ISO 200. 

  Łacka Góra svou výškou přesahující 40m daleko převyšuje všechny ostatní duny v okolí a je jedním z největších písečných útvarů Evropy:


  f2.8, čas 1/400s., ISO 200. Tento snímek je originální panorama, které  fotoaparát automaticky poskládá z několika snímků. Stačí, když při zmáčknutí tlačítka DRIVE nastavíme režim Panorama a pomalu pohybujeme fotoaparátem zleva doprava. Přístroj si již sám jednotlivé snímky spojí. Při tomto nastavení se snímek automaticky převede do formátu JPEG, RAW bohužel není k dispozici.

   


  f5,6, čas 1/450s., ISO 200. Tento, stejně jako předchozí snímek je Panorama velikosti M, tedy menší úhel pohledu. Rozlišení je zde jediné možné, a to 6400 x 1440 px. V levé části snímku si můžete všimnou oddělení v obloze. Někdy se při panoramatické fotce stane, že jde vidět přechod mezi jednotlivými snímky. Stačí v jednu chvíli fotoaparátem otáčet o chlup rychleji a přechod je na světě. 

   


  f2.8, čas 1/240s., ISO 200. Panoramatické fotka, tentokrát o maximální velikosti L, tedy rozlišení 9600 x 1440 px.

  Ze ty více než 2 týdny strávené u našich severních sousedů musím konstatovat, že Polsko je nádherná země, Poláci jsou skvělí hostitelé a mají Čechy kupodivu moc rádi. Co mě překvapilo asi nejvíce? Poláci jsou u sebe doma skvělí řidiči, po ujetých skoro dvou tisících kilometrech ani náznak problému na silnici. Jídlo v restauracích skvělé, v obchodech kvalitativně o třídu výše než u nás a ceny stejné nebo i levnější než u nás. Pokud bude příští rok slušné počasí, jedu zase!

   

  FujiJan
  Fotograf a učitel
  www.jankovac.cz
  www.mojefotoskola.cz
  Facebook
  Instagram

  Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: