fbpx

Projekt 35/2.0, ČERVENEC: FÁTIMA, MĚSTO ZÁZRAKŮ

6.8. 2018:

Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal veškerou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit vše kolem sebe jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude pravidelně psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka.

Jak jsem si na začátku roku dal předsevzetí, že budu psát články každý týden, tak jsem to vydržel celého půl roku až do června. Na začátku prázdnin mi pravda trošku došly síly. Bylo to především tím, že se mi za sebou pokazily hned 3 počítače (2 starší a jeden úplně nový!). Na další nový jsem čekal kvůli reklamačnímu řízení skoro měsíc. Do toho dovolená, zpožděné retuše, které se nedají řešit z laciného půjčeného  notebooku. Rozhodl jsem se tedy, že celé prázdniny z nouzových důvodů shrnu do dvou článků. Převážnou část července jsem totiž strávil s manželkou v Portugalsku a větší část měsíce srpna zase s celou rodinou v Polsku u moře. Tento fotoreport bude tedy o Portugalsku, především o jeho duchovním centru – malém městečku Fátima.

Do města Fátima jsem byl společně s mou ženou vyslán českou větví organizace END, což je mezinárodní křesťanské hnutí, které se snaží o obnovu manželství. Ve Fátimě se tento rok konalo celosvětové setkání hnutí END, kterého se zúčastnilo asi 9000 lidí z celého světa.

Portugalské městečko Fátima ma své obrovské kouzlo, které lze cítit pouze na tom místě. Křesťané věří, že před 101 lety se tam třem malým dětem po dobu pěti měsíců zjevovala Panna Maria.

„Při posledním zjevení 13. října 1917 se tam vypravilo asi 70 tisíc lidí včetně novinářů a fotografů na základě tvrzení dětí, že toho dne se stane zázrak, aby všichni uvěřili. Hustě pršelo, ale nespočetné množství pozorovatelů zaznamenalo, že v poledne se mraky roztrhaly a odhalily slunce v podobě matného disku, rotujícího po obloze a zářícího nad celým okolím různými barvami světla. Poté se slunce oddělilo od oblohy a vrhlo se po klikaté dráze k zemi. Nakonec se vrátilo na své místo a lidé, kteří byli předtím promočení, byli zcela suší. Tato událost je známá jako sluneční zázrak“ (zdroj: Wikipedia)

Na základě těchto událostí se Fátima stala poutním místem, které každý rok navštěvuje tisíce lidí.

Některé skutečnosti jsou nepřenosné a musí je člověk sám zažít. Přesto se pokusím na některých obrázcích přiblížit atmosféru tohoto místa:


f4.5, čas 1/950s., ISO 200. Tento snímek jediný nepochází z města Fátima, ale jedná se o letecký pohled na Lisabon – evropské San Francisco. Most 25. dubna (Ponte 25 de Abril) ze 60. let, který je věrnou kopií mostu přes úžinu Golden Gate v San Franciscu. Nedaleko mostu na vnějším břehu řeky Tejo stojí socha Krista. Gestem se podobá soše v Riu de Janeiro, s 28 m je o 2 m menší, ale s vysokým podstavcem má 110 m.

 


f2.0, čas 1/18s., ISO 1250. Bazilika Nejsvětější Trojice ve Fátimě je čtvrtým největším chrámem na světě. Vysvěcena byla v roce 2007 a počet míst je zde více než 8500 lidí. Nachází se na největším náměstí Sanctuary. Fotku jsem fotil bez stativu skoro již za tmy. Oproti jiným chrámům je tato bazilika zvláštní tím, že se rozléhá do šířky, nikoli do výšky.

 


f2.0, čas 1/18s., ISO 800. Opět foceno z ruky, protože stativ jsem s sebou v Portugalsku neměl. Detailní pohled na vstupní portál baziliky. Čekal jsem dost dlouho, abych se zbavil všech kolemjdoucích. I v pozdních hodinách je u baziliky problém zachytit fotku úplně bez lidí.

 


f2.0, čas 1/25s., ISO 1250. Toto je přesně opačný pohled než u předchozího snímku. Stál jsem blízko hlavního vchodu baziliky. Naproti je osvětlená původní bazilika Panny Marie Růžencové z 30. let.

 


f2.0, čas 1/60s., ISO 1000. Stejný pohled, ale v jinou denní dobu. Pošmourné a mlhavé počasí dodává fotce zvláštní kouzlo.

 


 f5.0, čas 1/350s., ISO 200. Purpurové pozadí vysokého kříže, tyčícího se vedle baziliky, symbolizuje Ježíšovo utrpení.

 


f2.0, čas 1/80s., ISO 200. Interiér basiliky v čele s hlavním oltářem.

 


f2.0, čas 1/950s., ISO 200. Prostor v sakristii, místo, kde se kněží a přisluhující připravují na bohoslužby. Když jsem fotil tento snímek, myslel jsem na dvě věci: 1. Ať jde přečíst písmo na skleněné stěně 2. Ať se postavy jeví jako stíny. Jelikož se jednalo o focení proti světlu, stačilo jít s expozicí dolů pouze o -0,7EV.


f2.0, čas 1/80s., ISO 1250. Přibližně stejné místo ve stejnou dobu jako předchozí snímek. Tentokrát jsem chtěl, aby byly vidět i tváře účastníků setkání. Posun expozice o +3,7EV oproti expozimetru zapříčinil, že pozadí se jeví jako čistě bílé a lidem jde skvěle vidět do tváře.

 


f2.0, čas 1/60s., ISO 3200. Opět pohled na sakristii, ve které se připravují kněží na bohoslužbu. Tentokrát jde o pohled zvenčí.

 


f2.0, čas 1/60s., ISO 1000. Noční pohled na největší křesťanské náměstí na světě – Sanctuary. Foceno z ruky. Věřící se právě modlí růženec u kaple Zjevení Panny Marie. V čele bazilika Panny Marie Růžencové.


f2.0, čas 1/56s., ISO 6400. Stejné náměstí, akorát pohled na druhou stranu a detail věřících modlících se růženec. Další důkaz, že světelnost mého objektivu 2.0 je zcela dostačující i na focení v naprosté tmě!

 


f5.0, čas 1/950s., ISO 200. Hnutí END má hned několik doporučení pro manžele, jak si udržet kvalitní vztah. Jedním z nich je pravidelná měsíční reflexe vztahu, tzv. „sedněme si spolu“, kde manželé diskutují o tom, jak se ve vztahu cítí, co se jim za daný měsíc podařilo, na čem je třeba naopak pracovat. V rámci mezinárodního setkání byla tato reflexe jedním z bodů programu. Uskutečnila se na náměstí pod barevnými deštníky.

 


f16.0, čas 6s., ISO 200. Průvod věřících se svíčkami, který následoval po modlitbě růžence jsem chtěl zachytit jinak než obvykle. Proto jsem Frajerku položil na zídku a nastavil dlouhý čas.

 


f2.0, čas 1/125s., ISO 400 a 640 (druhá fotka). Součástí programu setkání byl i moderní muzikál o tom, jak dávné zjevení ve Fátimě neustále působí v životech mnoha lidí.

 

Přenést atmosféru tohoto místa pouze fotografiemi je velmi obtížné. Doporučuji je navštívit, pokud se někdy budete nacházet v Portugalsku. Člověk má zde přinejmenším příležitost se zastavit a zamyslet se nad věcmi, na které v běžném shonu denních povinností není čas. Jsou však i lidé, kteří zde míří přímo za zázraky, které se ve Fátimě opravdu stávají.

FujiJan
Fotograf a učitel
www.jankovac.cz
www.mojefotoskola.cz
Facebook
Instagram

Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: