fbpx

Projekt 35/2.0 – 8. TÝDEN: B PLÁN

  2.3. 2018:
  Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal veškerou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka.

  Tento týden se v podstatě celý točil ve znamení zkoušení a natáčení pořadu naší kapely B plán. Hned v pondělí jsme však ještě s Frajerkou fotili ve firmě Kodecar. Je to jeden z nejlepších prodejců a servisů aut na Severní Moravě a člověk se tam cítí opravdu skvěle, ať už jako zákazník nebo fotograf.


  Na takové focení beru tradičně 1 bateriové zábleskové světlo o výkonu 600W a octabox. Přenosné pozadí netřeba, protože je v jednací místnosti kus bílé zdi.


  Pro nafocení tohoto portrétu jsem nastavil bateriové zábleskové světlo na minimální výkon 1/64. Přesto se jednalo o hlavní zdroj světla při citlivosti 200, cloně f/4 a čase 1/160s. Portrét jsem ještě upravil ve Photoshopu. Použil jsem především funkci Vyvážení barev, kde jsem přidal o 15 jednotek azurovou barvu a také nepatrně žlutou (o 8 jednotek). Nakonec jsem vše přetáhl přes skvělý efekt Analog Efex Pro 2 od Nik Collection, který je od jisté doby už zdarma ke stažení.

  Ve čtvrtek 22.2. nastal den D, kdy jsme s naší kapelou B plán natáčeli hudebně-diskusní pořad Pravda o vodě. Jedná se o podporu Radka Novotného v boji o vrácení pitné vody zpět do českých rukou. Jde o velký boj proti zahraničním koncernům, který už dospěl do fáze soudních procesů a lze říct, že se exekutivní cestou daří pomalu vracet vlastnictví vody do rukou měst a obcí. A já měl najednou problém, protože jsem tuto akci nemohl fotit, jelikož jsem člen hudební skupiny, která akci doprovázela. Frajerka naštěstí svolila k tomu, že se jí na večer ujme můj kolega Luba, který to s Fujinkami umí (fotí totiž sestřenicí Ixtéjedničkou). Myslím, že se mu fotky vydařily:


  Lídr kapely Adam, f/2, čas 1/125s, ISO 500


  Baskytarista Ondřej a kytarista Krystián, f/2, čas 1/125s, ISO 1000


  Trombonista Honza, f/2, čas 1/125, ISO 1000


  Radek Novotný, bojovník za navrácení vody zpět do českých rukou, f/2, čas 1/125, ISO 640.

  Koncert se vydařil, návštěvníci měli poslech zajištěn pomocí bezdrátových sluchátek systému Silent disco, takže si dokonce sami mohli regulovat hlasitost hudby.
  Po koncertě jsem s rodinou a přáteli odjel na víkend, kde jsem fotil a točil hlavně venku v zimě a sněhu. K mému překvapení baterie i při teplotách hluboko bod bodem mrazu držela skvěle a ani Frajerka neměla sebemenší problém. Z mnoha fotek jsem vybral snímek mé dcery s kamarádkou, která padá na dlouhé skluzavce na zamrzlém rybníku.

  Příští týden vám prozradím mé oblíbené nastavení Frajerky – všechny čudlíky, otočné voliče i menu. A taky vám řeknu, co mě na ní štve. Není to nic vážného, ale měli byste o tom určitě vědět.
  A ještě jedna zpráva na konec. Přesvědčil jsem jednoho kolegu fotografa ze Švýcarska, který byl u mě na kurzu, aby si pořídil taky takovou podobnou frajerku, jako mám já. Je to černoška, přesněji X100F Black. 🙂


  Jan Kováč
  Fotograf a učitel
  www.jankovac.cz
  www.mojefotoskola.cz
  Facebook
  Instagram

  Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: