fbpx

Projekt 35/2.0 – 23. TÝDEN: SLEZSKÁ LILIE

  15.6. 2018:

  Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal veškerou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit vše kolem sebe jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka. Bohužel Frajerka je již potřetí na reklamaci, takže v tuto chvíli Honza fotí s úplně stejným náhradním fotoaparátem.

  Minulý týden jsem byl tak pohlcen focení Miss, že jsem zapomněl poreferovat, že mi přišla Frajerka po více než měsíci z reklamace zpět. Připomínám vady, se kterými jsem ji posílal:

  1. Roletka, která přepíná elektronický a optický hledáček, nefunguje – je zaseknutá.
  2. Tlačítko spouště reaguje málo citlivě, někdy po menším stlačení neudělá snímek.
  3. Nefunguje zvuk u videa při přehrávání na fotoaparátu.
  4. Stále se objevují pruhy na displeji – banding.
  5. Je uvolněný kryt sáněk blesku.

  Opraveno vše kromě malé citlivosti spouště. To, že foťák udělá fotku až při silném namáčknutí, je opravdu problém. Člověk nemůže totiž stále myslet na to, že spoušť musí mačkat silněji, než je zvyklý. Poslal jsem tedy po konzultaci s panem majitelem e-shopu foťák opět zpět na reklamaci. Díky náhradnímu fotoaparátu, který mám u sebe, jsem však mohl natočit přímé porovnání toho, jaký rozdíl je mezi správně fungující a málo citlivou spouští:

  No, nic se neděje, náhradní foťák mám, a to zcela identický, jako je Frajerka, takže fotit můžu. Tento týden jsem fotil na Slezské lilii, což je mezinárodní křesťanský festival současné hudby, jehož cílem je vytvářet klidnou atmosféru lidské sounáležitosti a snažit se pomáhat překonávat bariéry společenských předsudků nejen pomocí hudby. Program Slezské lilie je zaměřen na hudbu známých i méně známých českých a zahraničních skupin a souborů napříč hudebními styly a žánry. Festival navštěvuji již od samotného vzniku, což bylo v roce 2010. Tento rok mě nejvíce zaujala česko-americká kapela Divine Attraction. Je až k nevíře, kolik hudby se dá udělat ve dvou lidech s nezištnou pomocí samplů. Výsledné fotografie jsem tentokrát přetáhl přes program Snapseed, což je aplikace určená především pro telefony, ale je tak dobrá a vyhlášená, že chytří lidé našli cestu, jak ji dostat i do svých počítačů. Je to přes emulgátor Bluestack, který člověku umožní po přihlášen do svého google účtu stáhnout jakoukoliv Android aplikaci.

  f2.0, čas 1/200s., ISO 2500. Fotka přetažená přes aplikaci Snapseed, filtr Retrolux, intenzita stylu +30 procent, škrábance a parazitní světlo zcela vypnuto.


  f2.0, čas 1/200s., ISO 3200. Fotka přetažená přes aplikaci Snapseed, filtr Stará klasika, intenzita stylu +30 procent, intenzita vinětace +10 procent a sytost +20 procent.


  f2.0, čas 1/200s., ISO 5000. Fotka přetažená přes aplikaci Snapseed, filtr Retrolux, intenzita stylu 30 procent, škrábance a parazitní světlo zcela vypnuto.


  f2.0, čas 1/200s., ISO 2000. Fotka přetažená přes aplikaci Snapseed, filtr Retrolux, intenzita stylu 30 procent, škrábance a parazitní světlo zcela vypnuto.

   

  Doporučení na závěr: Vyzkoušejte aplikaci Snapseed, pokud ji ještě neznáte. Dokáže s fotkami udělat doslova kouzla, nijak výrazně nesnižuje kvalitu JPEGů a na mobilu umí pracovat i s RAWy!

   

  FujiJan
  Fotograf a učitel
  www.jankovac.cz
  www.mojefotoskola.cz
  Facebook
  Instagram

  Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: