fbpx

Projekt 35/2.0 – 22. TÝDEN: ČESKÁ MISS 2018

  8.6. 2018:

  Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal veškerou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit vše kolem sebe jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka. Bohužel Frajerka ochuravěla a musela již podruhé na reklamaci, takže v tuto chvíli se fotí opět s náhradním fotoaparátem.

  Když mi před měsícem psal někdo email z České Miss, že si chce u mě pronajmout ateliér, trošku jsem zbystřil. Pravda, missky jsem v ateliéru ještě nehostil. Napsal jsem jim, že to možné určitě je a napůl v žertu jsem se zeptal, zda nepotřebují i fotografa. Odpověď byla samozřejmě negativní, protože Česká Miss již léta spolupracuje se známým fotografem Janem Tůmou. Napsal jsem jim zpět, že si tedy ateliér mají rezervovat v systému a záležitost trošku pustil z hlavy, protože prostor zákazníkům otevírá a zavírá můj tchán. Shodou okolností však tchán v to datum nemohl jít otevřít, protože byl pryč a já jsem tedy musel do ateliéru sám. Jelikož datum spadalo na neděli, moc se mi nechtělo, protože neděle je vždy den, kdy jsem s rodinou a nerad den narušuji zbytečnou prací. Den předem jsem si však uvědomil, že to bude skvělá příležitost se něco nového naučit od výborného fotografa Jana Tůmy, který fotí ve velkém fashion i české celebrity. Jelikož ateliér pronajímám já, doufal jsem, že budu moci celou dobu být u focení a něco se přiučím. Uvažoval jsem také, že bych se zeptal, zda bych nemohl fotit alespoň backstage. Vůbec mě však nenapadlo, že bych se mohl dostal také k odpalovači a bleskům…

  Finálový večer letošní Miss se konal v Dolní oblasti Vítkovic, v multifunkční hale Gong. Produkční tým se rozhodl, že hned další den se budou fotit první fotky vítězek letošního ročníku. Můj ateliér sídlí shodou okolností rovněž v Dolní oblasti Vítkovic, kousek od Gongu, takže produkce to neměla daleko.

  Při otevření ateliéru jsem se hlavního produkčního hned zeptal, zda by bylo možné fotit backstage celé akce. On mi po chvilce váhání nabídnul, že tedy ano, výměnou za pronájem ateliéru. Doslova mi řekl, že můžu fotit, co chci a fotky si použít, kam budu chtít. Paráda! To jsem nečekal!

  Setkání s fotografem České Miss Janem Tůmou bylo moc příjemné. Honza je veselý a pohodový člověk, bez známky povýšeného chování. Hned jsme si padli do oka. Nabídl jsem mu, že mu připravím světla a pozadí. Jeho rozestavění světel na celé focení vypadalo takto:

  Hlavním světlem byl podle mého očekávání beauty-dish opatřený ještě změkčovací plachetkou. Dále po levé straně odrazná deska a vzadu 2 velké softboxy, které však mířily nikoliv na modelku, ale přesně naproti na sebe. To mě zatím nenapadlo takto svítit! Vždy jsem zadní světla používal buď jako protisvětlo, a tím pádem jsem je mířil do zad fotografovanému, nebo jsem je využíval jako světla, která osvětlovala pozadí. Toto Tůmovo rozestavění však posílá část světla na pozadí, ale část se také odráží na modelku, což vypadá opravdu dobře.

  Honza si k mé radosti hned všiml mého foťáku a obdivoval dřevěné příslušenství – hlavně grip a také kovovou sluneční clonu. Řekl mi, že má doma taky takovou Fujinu, a to konkrétně X100S, tedy o 2 generace starší model než já. Shodli jsme se na tom, že Fujiny jsou parádní, načež mi ukázal na mobilu několik fotek, které pořídil právě tímto foťákem. Jinak Honza Tůma fotí profi zakázky full frame Nikonem, což byl i případ tohoto focení.

  Průběh focení byl trošku hektický, protože tým se ocitl v časovém presu. Fotit se začalo v 10:00 a ve 14:00 už většina musela odjet na vlak do Prahy. Do toho líčení, focení v plavkách i šatech, což se za 4 hodiny nedá stihnout. Původní plán byl vyfotit všechny 3 vítězky samostatně v plavkách i šatech a potom několik fotek dohromady. Nakonec se však fotila samostatně pouze vítězka Lea ve dvou rozdílných plavkách a jedněch šatech a dohromady všechny tři holky v jedněch plavkách a šatech se šerpou.

  f2.0, čas 1/150s., ISO 200. Backstage foto líčení vítězky České Miss 2018, kterou se stala dvacetiletá Lea Šteflíčková z Ústí nad Labem.

   

  f2.0, čas 1/80s., ISO 250. Backstage foto líčení vítězky České Miss Supranational 2018 Jany Šiškové.

   

  f2.0, čas 1/80s., ISO 320. Backstage foto rozhovoru vítězky České Miss Earth 2018 Terezy Křivánkové s redaktorkou Super.cz Gabrielovou Wolfovou.

   

  f2.0, čas 1/125s., ISO 500. Backstage foto přelíčení vítězky České Miss 2018 před focením v šatech.

   

  f2.0, čas 1/80s., ISO 400. Tato fotka všech tří vítězek byla pořízena pouze na pilotní žárovky, tedy bez záblesků. Fotka je bez retuše.

   

  f2.0, čas 1/125s., ISO 500. Fotka opět bez retuše a pouze na pilotní žárovky. Zvolil jsem raději kratší čas v režimu automatické ISO 3, kde mám přednastaven čas 1/125s. Bylo to z toho důvodu, že jsem fotoaparát nedržel u oka, nýbrž před sebou, abych v lidmi nabitém ateliéru měl více místa.

   

  f10.0, čas 1/160s., ISO 200. Opět Česká Miss 2018 Lea Šteflíčková, tentokrát vyfocená na studiová světla. Jak se mi povedlo vyfotit Leu na záblesky? Abych pravdu řekl, před focením jsem absolutně nepředpokládal, že by se to mohlo vůbec podařit. Honza Tůma mi čas od času ukázal fotky na displeji svého foťáku, co na to říkám. Já jsem napůl vážně-napůl v žertu říkal, že ta moje Fujina má přeci jen lepší barvy než jeho Nikon. Opravdu mi připadalo, že na displeji jeho foťáku šla pleťovka docela dost do oranžova. V jedné chvíli jsem ho poprosil o odpalovač, že mu ukážu ten rozdíl – jak to vypadá na mé fujině. Kupodivu mi jej půjčil a já jsem tak měl asi jen 30 sekund na to, abych si rychle přenastavil foťák z polomanuálního režimu priority clony s automaticky nastaveným ISEm do manuálního režimu s aktivovaným odpalovačem. Další minutku jsem si mohl udělat několik snímků Ley na záblesky, z nichž se mi nejvíce líbil tento. Počítám, že Honza Tůma do roka prodá vše od Nikonu a půjde jako do hlavního foťáku do Fujifilmu. 🙂

   

  FujiJan
  Fotograf a učitel
  www.jankovac.cz
  www.mojefotoskola.cz
  Facebook
  Instagram

  Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: