fbpx

Projekt 35/2.0 – 21. TÝDEN: SVATBA

  1.6. 2018:

  Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal veškerou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit vše kolem sebe jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka. Bohužel Frajerka ochuravěla a musela již podruhé na reklamaci, takže v tuto chvíli se fotí opět s náhradním fotoaparátem.

  Svou poslední svatbu jsem fotil před čtyřmi lety, a to ještě Nikonem D3s, který byl na svatby jako stvořený. Po přechodu na Fujifilm jsem se rozhodl, že se svatebním focením úplně skončím. Měl jsem pro to několik důvodů:

  1. Víkendy byly v tu dobu jediný čas, kdy jsem mohl být pořádně s rodinou.
  2. Když už jsem přece jen o víkendu musel pracovat, učil jsem raději kurzy focení pro začátečníky, které se konaly především v soboty.
  3. Pro focení svateb člověk potřebuje především 2 zoomové světelné objektivy rozsahu cca 24-70/2.8 a 70-200/2.8. Ty jsem si prostě z principu nechtěl k mé Fujině X-T1 kupovat, protože bych ztratil jednu z velkých výhod nového systému – kompaktnost.
  4. Nikdy jsem vlastně netoužil být svatebním fotografem, jen jsem jako lektor focení neodmítal téměř žádné foto zakázky, abych získal přehled o co nejvíce fotografických disciplínách.

  Nemůžu říct, že by mě focení svatby nebavilo, protože svatba je obrovská výzva pro každého fotografa. Teprve tady se ukáže, jak na tom člověk s focením doopravdy je. Při svatebním focením se totiž musí skloubit hned několik nejen fotografických dovedností: cit pro okamžik, reportážní pohotovost, perfektní znalost expozice i kompozice, práce s přirozeným i umělým světlem, skvělá komunikace, znalost póz, organizační schopnosti, naprostá spolehlivost a ochota, retušování ve Photoshopu a v neposlední řadě také marketingové a obchodní schopnosti k získávání nových zakázek. Je až s podivem, kolik lidí se dnes hrne do focení svatby, a to bez základních fotografických návyků.

  S příchodem bezzrcadlovkových fotoaparátů s živým náhledem v elektronickém hledáčku se focení svatby stalo opět o mnoho jednodušší. Jaký je to pokrok v posledních letech! Ještě před patnácti lety jsme si museli všichni na výslednou fotku počkat několik dní, než se vyvolá ve fotokomoře. V posledních deseti letech jsme si zvykli, že obrázek vidíme okamžitě po vyfotografování na displeji svého aparátu. No a dnes? Dnes jsme schopni vidět výslednou fotografii díky živému náhledu v elektronickém hledáčku ještě před tím, než ji pořídíme! To však platí pouze pro fotoaparáty s elektronickým hledáčkem a živým náhledem expozice, což jsou vlastně všechny dnešní tzv. mirrorless stroje. Zrcadlovky tuto schopnost nemají, případně jen omezeně přes displej, kde však ostření nefunguje příliš rychle. Dle mého názoru, do pěti let se budou zrcadlovky prodávat spíše výjimečně, pokud nebudou mít hybridní hledáček. Tedy možnost jednoduchého přepínání mezi pohledem přes zrcadlo a pohledem přes elektronický hledáček s náhledem expozice. Tak to má moje Frajerka, ale věřte, že fotím 100 procent všech fotek přes elektronický hledáček. Hybridní vlastně vůbec nepotřebuji… A víte, co jsem ještě přestal zcela vnímat a používat? Expozimetr. Nač potřebuji nějaký graf, který stejně v 80 procentech situací lže, když mám reálný náhled expozice přímo v hledáčku? O histogramu ani nemluvě, ten je i v zrcadlovkách už jen na parádu.

  Focení do RAWu je na svatbě se zrcadlovkou naprostou nutností, protože v podstatě není fotky, která by nepotřebovala zesvětlit nebo ztmavit. U foťáků, které mají živý náhled, a to nejen expozice, ale i barev a vyvážení bílé, se bez tohoto nekomprimovaného formátu lze v klidu obejít. Alespoň na svatbě, kde klienti nevyžadují odevzdání fotek v kvalitním TIFFu, ale stačí jim běžný JPEG. Ve chvíli, kdy jsem začal fotit Fujifilmem, jsem v podstatě přestal mít odpad fotek z důvodu špatné expozice.

  Z toho plyne, že dnešní bezzrcadlovky jsou velice vhodné i k focení svatby, zvláště novější modely Fujifilmu, které mají už i velice rychlé kontinuální zaostřování. Jak je na tom ale Frajerka se svatbou?

  Musím říct, že jsem tento rok jednu svatbu s Frajerkou chtěl fotit, abych dokázal, že to jde. Počítal jsem s tím, že se dost nachodím, protože pevný objektiv ve spojení se svatbou např. v rozlehlém kostele je opravdu nebezpečná kombinace. Také systém ostření mé X100F není úplně na takové úrovni jako má např. X-T2. Nakonec jsem se rozhodl, že si svatbu zorganizuji sám ve formě veřejného svatebního workhopu, který bude samozřejmě pro ostatní kurzisty naší fotoškoly. Svatební kurz jsem naštěstí nemusel vést jako hlavní lektor já, takže jsem měl prostor svůj foťák pěkně provětrat. Mé dojmy? S pevným objektivem 35/2.0 (po přepočtu na full frame) lze bez problémů fotit celý svatební den. Člověk se jen trošku více nachodí. Vlastně když se podívám na své starší fotografie ze svateb, většinu z nich jsem fotil právě tímto ohniskem…

  f2.0, čas 1/80s., ISO 800. Předsvatební přípravy. Foceno proti oknu bez blesku. Jen s umělým ledkovým světlem, které šlo z lustru v místnosti.

  f2.0, čas 1/80s., ISO 400. Foceno opět proti oknu a bez blesku.

  f2.0, čas 1/60s., ISO 1000. Fotek se svatebním dortem jsem udělal na svatbách už několik, ale žádná se mi zatím nelíbila jako tato. Nádherný dort od cukrárny Ollies je toho určitě příčinou, stejně tak jako spontánní emoce našich modelů.

  f2.8, čas 1/80s., ISO 640. Svatební portréty jsme fotili v historických pokojích Zámku Zábřeh. Tato scéna je svícena skvělým bateriovým ledkovým daylight světlem Yongnuo YN760. To má výhodu oproti záblesku, že nemění nijak zásadně světelnou atmosféru v místnosti.

  f2.8, čas 1/80s., ISO 500. Stejný pokoj jako předchozí fotografie. Tentokrát bez přidaného světla, jen s přirozeným světlem proudícím z okna.

  f2.8, čas 1/900s., ISO 200, s bleskem. Miluji protisvětlo! Tato fotka byla pořízena na pavlači před historickými pokoji na Zámku Zábřeh. Díky obyčejnému internímu blesku a jeho rychlé synchronizaci s časem 1/900s jsou i tváře „novomanželů“ pěkně nasvíceny.

  f8, čas 1/160s., ISO 200, se studiovým bleskem. Dnes již málokdo fotí své svatební fotky v ateliéru. Přitom to má takové kouzlo! Zvláště když do černého pozadí posvítíme malým zábleskovým světlem, které schováme za nevěstu.

   

  FujiJan
  Fotograf a učitel
  www.jankovac.cz
  www.mojefotoskola.cz
  Facebook
  Instagram

  Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: