fbpx

Projekt 35/2.0 – 18. TÝDEN: POUŤ

  11.5. 2018:

  Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal veškerou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit vše kolem sebe jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka. Bohužel Frajerka ochuravěla a musela již podruhé na reklamaci, takže v tuto chvíli fotí s náhradním fotoaparátem.

  Tento týden byl velmi odpočinkový, co se týče foto zakázek, proto jsem vzal náhradní Frajerku dovolenou do valašské obce Štítná nad Vláří.

  Ve Štítné nad Vláří se konala tradiční pouť, kterou navštěvuje na tamní poměry opravdu velká spousta lidí, takže původní obyvatelstvo, které čítá něco přes 2200 lidí, se přes pouťový víkend hned zněkolikanásobí. Rozhodl jsem se provětrat foťák hlavně na atrakcích, ale byl jsem i na pouťové mši a večerní zábavě.

  f4.5, čas 1/80s., ISO 4000. Po cestě na kolotoče jsem si ověřil, že foťákem se dá fotit opravdu hodně zblízka. Aby však brouk byl ostrý celý, musel jsem na takovou malou vzdálenost trošku více přiclonit. A protože světla nebylo moc, bylo nutné docela hodně zvýšit také ISO.

  f2.0, čas 1/80s., ISO 320. Interiér Chrámu Páně ve Štítné při slavnostní poutní bohoslužbě. Málokdo si dnes již uvědomuje, že pouť  jako taková je historicky spjata především s místním kostelem, kdy se právě v den poutě slaví vysvěcení kostela. Byť to tak z fotografie úplně vypadá, tak kostel byl úplně plný, mnoho lidí stálo vzadu a spousta lidí slavila bohoslužbu i před kostelem.

  f16, čas 1/5s., ISO 200. Labutě patří k nejoblíbenějším atrakcím. Tuto fotku jsem pořídil přímo na kolotoči. Foceno v režimu priorita času, kde jsem ručně nastavil čas 1/5s. Pak jsem již jen zaostřil a zamířil na prostření labuť a fotil. Tím, že je čas tak dlouhý a focené labutě se pohybovaly stejnou rychlostí jako já, zůstaly relativně ostré a pozadí se krásně rozmazalo ve šmouhy.

  f16, čas 1/5s. ISO 200. Další fotku labutí jsem pořídil tentokrát ze zdola. Zde bylo třeba použít techniku zvanou panning. Podobný čas jako u předchozí fotky, jen tentokrát bylo třeba sledovat labuť fotoaparátem, protože já jsem stál na místě. Výsledkem je opět rozmazané pozadí a relativně ostré dítě.

  f2,0, čas 1/680s. ISO 200. Poslední fotka z labutí. Nazval jsem ji „Malý terorista“. Několik sekund po pořízení mého záběru policie záškodníka zneškodnila, aniž by komukoliv ublížil. Bohužel dneska se už nelze cítit bezpečně ani na valašské vesnici…

  f8,0, čas 1/20s. ISO 200. Dalším oblíbeným kolotočem je řetízkáč, opět panning, tentokrát o poznání kratší čas, protože kolotoč jel velice rychle.

  f4,0, čas 1/20s. ISO 200. Atrakce zvaná shaker. I zde foceno technikou panning, akorát bylo třeba sledovat houpavý pohyb lavice.

  f9,0, čas 1/20s. ISO 200. Poslední atrakcí, kterou jsem zachytil, bylo adrenalinové houpací rameno X-TREME XXL. Vzhledem k tomu, že se atrakce hýbala nejen do stran, ale také se otáčela kolem své osy, bylo velmi obtížné zachytit alespoň některé účastníky ostře. Většina fotek tak byla rozmazaných, až na tuto, kde se podařilo zachytit lavici ve chvíli, kdy se přestala točit.

  f2,0, čas 1/125s. ISO 3200. Večer patří zábavě! O tu se tentokrát postarala kapela s ne příliš poutavým názvem CINDY ROCK. Je však třeba uznat, že hrála nadprůměrně!

  Pokud jste ještě ve Štítné nebyli, tak vězte, že byste to měli brzy změnit. Místo plné pohostinných lidí, skvělé slivovice a nádherné přírody si zamilujete na první pohled.

   

  FujiJan
  Fotograf a učitel
  www.jankovac.cz
  www.mojefotoskola.cz
  Facebook
  Instagram

  Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: