fbpx

Projekt 35/2.0 – 17. TÝDEN: RAINBOW RUN

  4.5. 2018:
  Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal veškerou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit vše kolem sebe jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka. Bohužel Frajerka ochuravěla a musela již podruhé na reklamaci, takže v tuto chvíli fotí s náhradním fotoaparátem.

  Rainbow run! Fenomenální běh s barvičkami, spousta zábavy, dobré muziky, slavné tváře, soutěže pro děti, herní zóny pro malé i velké, ale i charitativní myšlenka a pomoc těm, kteří to potřebují.
  Účast více než 12 000 lidí ve třech městech republiky. Jednou ze stálých tváří běhu je i známá ostravská modelka Vindy, která se právě s přítelem stylistou Luďkem Šmehlíkem stará o módní agenturu FA FASHIONABLE. Právě se skvělou modelkou Vindy a její agenturou spolupracuji už léta, a proto jsem byl moc rád, že mě pořadatelé této akce oslovili, abych nafotil promo fotky na Facebook a Instagram. Jako lokaci jsme vybrali okolí řeky Odry v centru města Ostravy. Modelové a modelky byli pečlivě vybráni právě z již zmíněné ostravské módní agentury.

  Z technického hlediska bylo jasné, že využiju skvělých vlastností X100F ohledně listové závěrky a bude se moci blýskat při otevřené cloně při velmi krátkých časech kolem 1/1000s-1/4000s. Vzal jsem tedy svůj oblíbený bateriový blesk Jingbei HD-600 a malý beautydish se změkčovací plachtičkou, takže jsem si vytvořil takový malý softbox. Velký softbox nikdy ven neberu, protože stačí, aby trošku zafoukal vítr a stojan se světlem padá.

  První fotky měly být právě o Vindy jako tváři akce a také Romanovi, což je hlava a zakladatel Rainbow run. Normálně jsem si připravil světlo, zapojil do něj přijímač, na foťák jsem nasadil odpalovač a… Nic! Žádný záblesk! Když jsem zmáčknul kontrolní tlačítko na odpalovači, tak světlo blýsklo, ale když jsem zmáčknul spoušť, fotoaparát očividně do odpalovače neposlal žádný signál. Zkontroloval jsem znovu nastavení odpalovače v menu:

  1. Vypnout vestavěný blesk, jinak nefunguje synchronizační konektor v sáňkách blesku.

  2. Nastavit funkci blesku do režimu synchronizační konektor


  Toto vše bylo v pořádku, vysunul jsem ještě odpalovač a zasunul jej do sáněk trošku silněji, i to někdy pomáhá, aby se kontakt chytnul. Stále nic! Už jsem začínal být zoufalý, protože není nic horšího, než že modelové čekají a fotograf se trápí s technikou. Začal jsem se trošku potit. Vindy to zpozorovala a uklidňovala mě, že fotky budou pěkné i bez blesku, ale já věděl, že to nebude ono, protože svítilo ostré slunce, takže připadalo v úvahu jedině focení v protisvětle. Bez blesku by to znamenalo, že bych musel jít s expozicí hodně do plusu, aby obličeje byly dostatečně světlé a pozadí by tedy bylo totálně přesvícené. Ještě byla možnost fotit s interním bleskem, ten má však velice malý výkon, pomalu se dobíjí a vybíjí také hodně baterii foťáku, takže by to byla opravdu velká nouzovka. Zapnul jsem veškeré mozkové závity na plno a vzal si ještě 5 minut na přemýšlení. Nakonec jsem na to přišel! Problém byl v nastavení závěrky. Foťák má k dispozici 2 závěrky – elektronickou a mechanickou. Mechanická závěrka fotí do časů 1/4000s. a elektronická umožňuje jít s časy až na 1/32 000s. V menu foťáku je možné si nastavit typ závěrky, na kterou člověk fotí. Pokud vyberu mechanickou závěrku, je možné fotit s interním bleskem až do časů 1/4000s. Pokud vyberu elektronickou závěrku, interní blesk se (bohužel bez jakéhokoliv upozornění) automaticky deaktivuje. Je možné nastavit ještě jednu možnost, a to nastavení závěrky na mechanickou + elektronickou zároveň. Funguje to tak, že přednost má mechanická závěrka a ve chvíli, kdy se člověk dostane na čas kratší než 1/4000s., tak se automaticky přepne na elektronickou. Pokud človek zapne interní blesk, automaticky se deaktivuje přepínání elektronické závěrky a je aktivní pouze závěrka mechanická. Na toto nastavení jsem automaticky spoléhal i při focení na odpalovač, tedy zapnutý synchronizační konektor, a vůbec mě nenapadlo, že by odpalování nemělo fungovat.

  Ve chvíli, kdy jsem přepnul závěrku pouze na mechanickou, odpalovač začal fungovat! Hlava mi to sice nebrala, ale v tom momentě jsem neměl příliš moc času to řešit. Byl jsem šťastný, že jsem  problém vyřešil a mohlo se začít fotit. Až později doma jsem zjistil, že synchronizační konektor pracuje takto:

  1. Pokud je nastavená pouze elektronická závěrka, synchronizační konektor, stejně jako interní blesk, neodpaluje.
  2. Pokud je nastavená mechanická + elektronická závěrka, sychronizační konektor odpaluje pouze do časů 1/1000s. Při kratších časech je (opět bez upozornění) deaktivován.
  3. Pokud je nastavená pouze mechanická závěrka, konektor odpaluje až do časů 1/4000s., ale při časech kratších, než je 1/1000s. se čas objevuje červeně. Netuším proč, protože konektor odpaluje. Možná je to synchronizace bez záruky, což bych asi mohl potvrdit, protože když jsem používal časy kratší než 1/1000s., tak mi přišlo, že se expozice blesku na fotkách při totožném nastavení lehce lišila.

  Mým problémem na začátku focení tedy bylo to, že jsem měl sice nastavenou mechanickou i elektronickou závěrku najednou, ale také jsem měl nastaven čas 1/3000s., což automaticky, a znovu říkám BEZ JAKÉHOKOLIV UPOZORNĚNÍ FOŤÁKU, deaktivovalo synchronizační konektor. Musel jsem tedy přepnout závěrku na mechanickou a v tu chvíli jsem mohl používat i časy kratší než 1/1000s.

  Focení jsem si nakonec přes počáteční obtíže užil. Dokonce se podařilo oslovit procházející babičku, která byla ochotna se obléct do promo materiálů a udělat několik fotografií s mládeží, kterou má podle svých slov velice ráda a obdivuje ji, co vše musí v dnešním složitém světě řešit a zvládat. Vznikl tak neplánovaný set kontrastních a emotivních fotek s touto milou paní. Na závěr tedy pár fotografií z akce – bez úprav, tak, jak vylezly z fotoaparátu:


  f4.0, 1/4000s., ISO 200.

   

  f2.0, 1/4000s., ISO 200.

   

  f4.0, 1/2500s., ISO 100.

   

  f2.0, 1/3200s., ISO 200.

   

  f2.0, 1/3200s., ISO 200.

   

  f2.0, 1/3200s., ISO 200.

   

  f2.2, 1/4000s., ISO 200.

   

  f2.2, 1/4000s., ISO 200.

   

  f2.8, 1/2500s., ISO 200.

   

  FujiJan
  Fotograf a učitel
  www.jankovac.cz
  www.mojefotoskola.cz
  Facebook
  Instagram

  Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: