fbpx

Projekt 35/2.0 – 15. TÝDEN: TABLO

20.4. 2018:
Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal veškerou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit vše kolem sebe jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka.

Na začátku roku, když jsem s projektem začínal, jsem si rovněž slíbil, že nebudu odmítat žádné focení, protože bych chtěl s Frajerkou podnikat různá foto dobrodružství, abych dokázal, že je to opravdu holka pro všechno. Stejně tak to bylo i s tablem tento týden. Spojily se se mnou hned 2 mé studentky fotokurzu, které jsou shodou okolností spolužačky v jedné maturitní třídě, že by chtěly nafotit tablo. Žádný problém, reagoval jsem natěšeně, že budu mít zase o další typ focení s Frajerkou navíc. Mé nadšení však lehce opadlo, když mi sdělily, že si vymyslely fotky s tzv. „holi barvami“. To znamená, že po sobě budou prskat práškové barvy a já to budu fotit. Nic proti, takové snímky vypadají fajn a jsou kreativní a živé, ale toho nepořádku kolem… A že to chtějí u mě v ateliéru. Tato varianta vůbec nepřipadala do úvahy, protože jsem si nedokázal představit ten následný úklid a čištění techniky. Snažil jsem se tedy prskání odsunout někam na venek, ale s tím zase nesouhlasili studenti kvůli risku, že by mohlo být horší počasí. Nakonec se jedna studentka nabídla, že by se vše mohlo fotit v dosluhujícím sále hasičárny v Ludgeřovicích. A že si půjčí velké černé opony, které tam předem pověsí. Ideální stav pro mě! Domluvili jsme se tedy předem, jak vysoké a široké opony budou a jakým způsobem se budou překrývat. Oblečení studentů – všichni v černém. Přijde samozřejmě i paní učitelka s paní ředitelkou.


Ludgeřovický sál hasičské zbrojnice

Teď ještě připravit techniku, aby přežila! Prskání barev jsem ještě nefotil, takže jsem gůglil o sto šest, jak si u toho nezničit foťák a světla. Řešení je kupodivu jednoduché a velice efektivní – foťák i světla obalit potravinovou fólií.

Naštěstí se dal foťák ovládat i přes potravinovou folii docela pohodlně, jen náhledy pořízených fotek jsme se studenty museli na displeji trošku více luštit.

V prvé řadě jsme fotili klasické portréty maturantů v černém oblečení na černém pozadí, které jsem ještě lehce přisvítil, aby nesplývalo s oblečením. Scénu jsem nasvítil dvěma bateriovými světly Jingbei HD-600. Na jednom byl softbox a druhé osvětlovalo lehce, bez jakéhokoliv nástavce, pozadí.

 
f8.0, 1/160s., ISO 200. Při focení maturitních portrétů jsem použil typické ateliérové nastavení, tzv. neutrální clonu, která u hodnot kolem f8.0 podává nejlepší výsledky, co se týče ostrosti a čas 1/160s. Spojení černé barvy a jemně nasvětleného pozadí dává fotce takřka monochromatický nádech.

Po focení portrétních fotek začalo doslova barevné peklo. Maturanti na sebe koordinovaně začali nahazovat barvy podle předem domluvené logiky. Někteří byli sami, jiné ve skupinách. Sáčků nebylo nekonečno, takže jsme měli jen omezený počet pokusů. Nejsložitější bylo zkoordinovat to, aby všichni 4 vrhači hodili barvu ve stejný moment a přibližně stejnou rychlostí na předem domluvené místo. Poté bylo třeba zmáčknout spoušť přesně ve chvíli, kdy se barvy blížily k obličeji. Sériové snímání jsem nepoužil, protože jsem scénu svítil blesky a ty by se tak rychle nestihly nabíjet. Rozmístění světel – dva softboxy ze dvou stran. Ostatně je to dobře vidět na videu:

Při konečné retuši fotek pak bylo třeba ještě docela hodně vytáhnout barvy, aby výsledek byl takový, jaký studenti očekávali.

 
f4.5-5,6, 1/2000s., ISO 200. Při focení házení barev jsem mohl využít té skvělé vlastnosti Frajerky, že je schopna se synchronizovat se záblesky i při velice krátkých časech jako je např. 1/2000s. To znamená, že pro zachycení perfektně ostrého pohybu zde fotograf už nepotřebuje další drahé HSS – TTL odpalovače, ale vystačí si s obyčejným za pár stovek. Také baterie blesků vydrží déle, protože nemusí blikat v méně úsporném HSS (vysokosynchronizačním) režimu.

Po focení jsem si uvědomil, jak důležité bylo, že jsem si techniku ochránil potravinovou fólií. Veškeré mé oblečení, boty, softboxy i stojany světel byly pokryty silnou vrstvou barevného prachu. Nebýt fólie, nevím, jak by to s Frajerkou dopadlo.

Na závěr ještě pár rad, které při focení tabla považuji za klíčové:

– zajeďte za studenty před focením do jejich školy a proberte předem všechny detaily
– vyšetřete si na focení tabla nejméně půl dne!
– při focení nespěchejte, se studenty si povídejte a třeba i popijte
– vyhovte všem jejich požadavkům, nic nesmí být problém: fotka navíc, změna čísla retuše, dřívější dodání, změna formátu fotky k tisku…
– povzbuzujte je u focení, pro některé to je vůbec první focení v životě
– zkuste splynout s davem – chovejte se jako oni
– dejte studetům na sebe kontakt a přidejte si je na facebooku do přátel
– kupte studentům na focení flašku, budou vás mít o dost více rádi 🙂

Pokud s vámi budou maturanti spokojeni, máte cca 30 nových zákazníků a ve chvíli, kdy se budou chtít někdy vyfotit, budete první fotograf, na kterého se v budoucnu obrátí.


FujiJan
Fotograf a učitel
www.jankovac.cz
www.mojefotoskola.cz
Facebook
Instagram

Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: