fbpx

Projekt 35/2.0 – 14. TÝDEN: INTERNÍ BLESK A PROTISVĚTLO

  13.4. 2018:
  Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal veškerou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka.

  Už je to více než čtvrt roku, co mám Frajerku, a stále jsme nenarazili na foto situaci, kterou by nezvládla. Hodí se vlastně téměř na všechno: na portréty, na dokument, do studia, na párty, na koncert, na focení jídla i na natáčení videa. To, že má širokoúhlý monofokální objektiv, ji diskvalifikuje u focení dějů, které se odehrávají daleko od místa, kde se fotí. Jedna z takových situací může být i návštěva ZOO, kde jsou často zvířata od návštěvníků dosti daleko a přibližovat se k nim blíže není buď možné nebo to není vůbec radno. 🙂

  S Frajerkou jsme tento týden navštívili menší ZOO v Hodoníně. Většina zvířat byla zalezlých nebo byla v kleci, což není příliš fotogenické. Nejlepší úlovky se podařily venku a také uvnitř skze sklo.

  f2.0, 1/4400s., ISO 200. Plameňáci jsou obvykle klidná a docela nudná zvířata a za běžných okolností bych je ani nefotografoval. Jaké štěstí, že jsem byl zrovna přítomný bitce.

   

  f2.0, 1/80s., ISO 500. Tato opička byla v pavilónu za sklem. Scéna mě upoutala svou barevností, protože okolí a kameny krásně kopírují barvy zvířecího kožíšku.

   

  f2.0, 1/80s., ISO 320. Tento leguán byl také za sklem a ani se nehnul. Tady jsem trošku zalitoval, že nedisponuji pořádným teleobjektivem, protože raději než celé tělo tohoto plazu bych rád vyfotil detail hlavy či samoté oko.

  Ve stejném městě jsme s rodinou navštívili přístav a jeho okolí. Pro společnou fotku dětí jsem vybral zátiší s rákosím. Při té příležitosti jsem otestoval výkon Frajerčina malého vestavěného blesku. Nejdříve jsem udělal několik fotografií bez blesku a poté s bleskem. Rozdíl je viditelný a malý blesk fotce pomáhá, vyrovná světla v obličeji, projasní tváře, dodá jiskřičky do očí. A skvělé na něm je, že funguje na rozdíl od blesků v zrcadlovkách i při velmi krátkých časech.

  f2.8, 1/550s., ISO 200. Pro skupinovou fotku hledám obvykle nerušivé pozadí. K tomu mi krásně posloužilo rákosí, které zakrývá pozadí řeky i dalších stromů. Clonové číslo jsem kvůli přednímu klukovi přiclonil z mých oblíbených 2.0  na 2.8, abych zvětšil hloubku ostrosti.  Světlo v obličejích je zde však nesouměrné a střídá se s měkkými stíny. Také kšiltovky pravých dětí jsou již přeexponované, zatímco jejich obličeje jsou spíše tmavější.


  f2.8, 1/850s., ISO 200, s bleskem. Při další fotce jsem použil interní blesk, který fotku krásně prosvítil. Také jsem si mohl dovolit trošku zkrátit čas, abych ještě více ztmavil okolí a rákosí, protože jsem věděl, že obličeje budou pěkně nasvícené. Pokud bych chtěl podobnou fotku vyfotit na zrcadlovku s interním bleskem, byl by to problém, protože většina zrcadlovek má maximální synchonizační čas s interním bleskem kolem 1/200s. a já jsem pro tuto fotku potřeboval podle expozimetru alespoň čas 1/850s. To znamená, že bych musel na zrcadlovce více clonit, což by znamenalo ztrátu malé hloubky ostrosti a stejně tak ztrátu výkonu blesku.

  Fotíte často v protisvětle? Já velmi často, protože při ostrém slunečním světle je to často jediný způsob, jak udělat slušnou fotku venku.

  f2.0, 1/750s., ISO 200. Pokud není dobré světlo, prostě nefotím. Nesnáším především ostré a nekontrolované stíny v obličeji. Když jsem uviděl děti na houpačce, zaradoval jsem se, protože jim světlo svítilo do zad. Obličeje mají tedy bez rušivých ostrých přechodů.

  f2.0, 1/2500s., ISO 200, s bleskem. Pro ještě lepší nasvícení tváří v protisvětle je opět vhodné použít blesk. V návodu píšou, že funguje pouze s časy do 1/1000s., ale já jej bez problémů používám i při daleko kratších časech 🙂 S vědomím užití blesku jsem na této fotce mohl jít s expozicí více do mínusu, což znamená zářivější barvy a lepší celkový kontrast fotky.

   

  f2.0, 1/3200s., ISO 200, s bleskem. Další důkaz, že Frajerčin interní blesk funguje i při dalško kratších časech, než je 1/1000s. Protisvětlo zde krásně kreslí do vlasů a blesk rozjasňuje tváře. Důležité je však udělat expozici v manuálním režimu tak, jako bychom s bleskem ani nefotili, poté ji o něco snížit a přidat blesk.

  Spousta fotografů blesk nepoužívá, protože tvrdí, že kazí fotky. Já si myslím přesný opak. Pokud víme, jak si scénu nastavit a správně nasvítit, tak nám blesk může fotku hodně vylepšit. V případě Frajerky lze směle využívat i ten vestavěný blesk, protože s ním lze fotit i na velmi krátké časy.


  FujiJan
  Fotograf a učitel
  www.jankovac.cz
  www.mojefotoskola.cz
  Facebook
  Instagram

  Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: