fbpx

Projekt 35/2.0 – 11. TÝDEN: FERNANDO V PARNÍKU A SILKYPIX.

  23.3. 2018:
  Náš zakladatel fotoškoly Honza (FUJI jan) si dal zajímavé novoroční předsevzetí: prodal veškerou svou výbavu a rozhodl se celý rok 2018 fotit jen kompaktním foťákem Fujifilm X100F, který má pouze pevný nezoomovací objektiv 35/2.0 (po přepočtu na kinofilm). Zavázal se také, že o focení bude každý týden psát report. Od začátku února dostal foťák i jméno: Frajerka.

  Tento týden se mi poštěstilo fotit koncert vynikajícího zpěváka a baskytaristy Fernanda Saunderse, který se konal v ostravském klubu Parník. Už před začátkem akce za mnou přišla provozní podniku se slovy, že lidé si zaplatili vstupenku, aby se bavili, ne aby před nimi clonil nějaký fotograf. Takže se mám velice uskromnit v projevu a pohybu a fotit z dálky. Paní si asi myslela, že si můžu zazoomovat, jak chci, ale omyl dámo, moje Frajerka nemá brýle do dálky a pokud má dobře vidět, musím ji ke všemu přinést blíže. Vysvětlovat jí, že můj foťák má pouze pevný objektiv bez možnosti přiblížení opravdu nemělo smysl a tak jsem jí raději slíbil, že budu diskrétní a nenápadný, což se ostatně snažím být vždy. Věděl jsem však, že v jedné chvíli se budu snažit dostat před lidi do první řady, abych mohl udělat i větší detaily členů kapely. Vše šlo hladce, nastavil jsem si manuální expoziční režim, protože se světelné podmínky v prostoru nebudou měnit, clonu jsem úplně otevřel na f2.0, čas jsem dal 1/125, což na méně živé koncerty obvykle stačí a hodnotu ISO jsem podle toho, jak situace vypadala v hledáčku nastavoval od 800-1600.

  Již během koncertu jsem na Instagram poslal jednu fotku, jejíž barvy jsem doladil ve skvělém mobilním editoru Snapseed:


  f2.0, 1/125s., ISO 1250. K úpravě barev této fotky jsem použil volně stažitelnou aplikaci Snapseed, protože originální barvy z foťáku táhly do červena, což bylo zapříčiněno led osvětlením v klubu:

  Zbývající fotky z koncertu jsem potom hromadně upravil v originálním RAW konvertoru Silkypix pro Fujifilm, protože aplikace Snapseed neumožňuje hromadné úpravy a jednotlivě by to trvalo dlouho.
  Jediné, co jsem udělal, byla manuální úprava vyvážení bílé barvy a lehlé stažení barev. Vyvážení bílé barvy jsem v barevném terči posunul do pozice „za pět minut celá“, takže se razantně ubrala červená barva a přidala se zelená.

  Takže fotka před:

  A po úpravě:

  Konkrétní úpravy na jedné fotce pak lze jednoduše přenést i na fotky ostatní. V režimu náhledu fotek klikneme pravým tlačítkem myši na fotku a dáme příkaz Copy development parameters (C) nebo prostě zmáčkneme známou kombinaci Ctrl + C:

  Poté označíme všechny fotky, na které chceme přenést dané úpravy. Pokud chceme fotky vybírat, podržíme tlačítko Ctrl a levým tlačítkem klikneme na fotky. Pokud chceme přenést úpravy na všechny fotky ve složce, stačí použít opět známou zkratku Ctrl + A. Poté již další zkratkou Ctrl + V přeneseme úpravy na označené fotky:

  Zajímavé na proframu Silkipix je, že nám umožní dělat veškeré úpravy i z JPEGu, s čímž jsem se u jiných konvertorů (Adobe, Nikon, Canon) nikdy nesetkal, ty potřebují vždy RAW. Silkypix je navíc zcela zdarma a s daleko kvalitnějším výstupem než Lightroom a další komerční konvertory.


  FujiJan
  Fotograf a učitel
  www.jankovac.cz
  www.mojefotoskola.cz
  Facebook
  Instagram

  Za půjčení fotoaparátu Fujifilm X100F děkuji slovenskému partneru projektu 35/2.0, u kterého můžete nakoupit foto a video techniku dokonce za koruny a mnohdy za lepší ceny než u nás: