fbpx

Jak si správně a levně vybrat mobil, abychom s ním mohli fotit jako s opravdovým foťákem?

  Koupě kvalitního fotomobilu dnes už nemusí vycucat vaši peněženku, jako tomu bylo před pár lety! Také se rozhodujete, že koupíte nový mobil, který bude fotit skvěle? Není třeba utrácet desetitisíce korun.
  Už i telefon za méně než 4000 Kč dokáže fotit v plně manuálním režimu (až na ovládání clony – ta je u většiny mobilů stále otevřená) a do RAWu. Dobrým příkladem takového telefonu je třeba Xiaomi Redmi 9, který se před Vánocemi 2020 prodával v akci za 3500Kč v 64 GB variantě.

  Redmi 9

  Pokud člověk chce opravdu velmi kvalitní fotoaparát, stačí mu zhruba 5300Kč na Xiaomi Redmi Note 9 Pro. Tento mobilní telefon fotí opravdu výtečně a většině lidem bude na velmi kvalitní fotografie dostačovat.

  Note 9 Pro

  V obou těchto telefonech je možné fotit v manuálním režimu expozice a také do RAWu (po instalaci externí aplikace). Možná vás napadne, proč jsem uvedl pouze telefony značky Xiaomi? Není to tím, že bych je propagovali v rámci nějaké placené reklamy. Je to opravdu tím, že tento výrobce nabízí v nejlevnější kategorii telefony s nejlepšími snímači.

  Druhý zmiňovaný telefon (Note 9 Pro) nabízí velikost hlavního snímače 1/72 palců, čímž se zařazuje mezi špičku. Pro srovnání: Pokud byste chtěli fotografie v kvalitě tohoto telefonu před zhruba dvěma lety, museli byste si připlatit asi 5x více peněz – např. za vrcholný model Huawei Mate 20 Pro, který má stejně velký snímač hlavního fotoaparátu.

  Ano, tak rychle jde kvalita mobilní fotografie dopředu. Co nás čeká za další 2 roky?

  Pokud byste se chtěli ve focení mobilem posunout, natočil jsem online kurz Špičková fotka mobilem.

  Honza Kováč.