fbpx

Jak si připravit foták na výlet či dovolenou?

  Zavřete oči a řekněte to nahlas: dovolená! Ať už se vypravíte na pláž do Chorvatska nebo strávíte dny odpočinku v Čechách, vzpomínky zachycené na fotkách vás budou provázet pořád. Jak si perfektně připravit mobil na letní sezónu? Přinášíme pár užitečných tipů.

  KDO JE PŘIPRAVEN, NENÍ PŘEKVAPEN
  Přestože dnes už není problém vybavit fotoaparát kartou s obstojnou pamětí, je dobré myslet na to, aby vám v nich nedošlo místo. Stejně tak pamatujte na zásobu energie. Jejich nedostatek vás může nemile překvapit. Potíže může způsobit také pomalý přístroj. Je tedy dobré pamatovat na jeho perfektní kondici.

  ABY VÁM NEDOŠLA ŠŤÁVA

  Vybitá baterie, noční můra všech fotografů! Řešením jsou náhradní baterie, které nutně nemusí být originální. Výborné jsou třeba německé baterie Patona. Nebo další variantou jsou dnes powerbanky. Většina moderních fotoaparátů má už dnes možnost se dobíjet skrze USB či USB-C konektor, do kterého powebanku napojíme. Nezapomeňte si tedy jednu pořídit a před cestou ji naplno nabít, bude se vám hodit i pro mobil. Vyplatí se to hlavně na celodenních túrách a všude tam, kde byste elektrickou zásuvku hledali marně. Při výběru powerbanky sledujte tyto důležité hodnoty:

  kapacita – udává, kolik energie toto zařízení pojme a tedy i kolikrát s ní můžete svůj telefon nabít. Optimální hodnota je asi 10 000 mAh. Nabijete s ním klidně fotoaparát i 2-3x.

  rychlost nabíjení powerbanky – udává hodnotu výstupního proudu, (v ampérech). Vybírejte takové modely, které mají výstup alespoň 2A. Čas nabíjení foťáku je pak srovnatelný s dobíjením přímo ze zásuvky.

  VÍC MÍSTA, VÍC FOTEK
  Pokud fotíte pořád a zejména do RAWu, může vás potrápit nedostatek paměti na kartě. Vyplatí se investovat do nabušené rychlé SD karty. Někteří výrobci se už s jejich kapacitou dostali až na parádních 512 GB. S takovým objemem můžete fotit o stošest a na kartu se hravě vejdou i stovky RAWů. Před nákupem však věnujte pozornost výběru konkrétní karty a nejprve ověřte, který typ si bude s vaším foťákem nejlépe rozumět. My však doporučujeme paměťovky Sandisk nebo LEXAR.
  SEŽENETE JE NAPŘ. U NÁMI OVĚŘENÉHO PRODEJCE FOTOTECHNIKY ZDE.

  NENÍ FORMÁT JAKO FORMÁT
  U formátů je potřeba se na chvíli zastavit. Pokud chcete fotit jako opravdový profík, zapomeňte na JPEG. Začněte využívat formát RAW. Tento formát je standardní v digitálních zrcadlovkách a oproti JPEG umožňuje:

  ● jednodušší vyvážení bílé barvy,
  ● možnost doladit expozici,
  ● upravit si jednotlivé barevné kanály
  ● stahovat si, upravovat a vytvářet moderní presety v Lightroomu

  Fotky, které byste jinak kvůli chybnému nastavení foťáku v JPEG museli vymazat s využitím formátu RAW zachráníte. S formátem RAW můžete dělat hotové divy. Umožňuje totiž automatické vylepšení, ruční doladění jako přidání kontrastu, zřetelnosti nebo vytažení stínů. Můžete také zredukovat šum a obrázek doostřit. (Do RAWu učíme fotit v našem ON-LINE kurzu Tlačítko po tlačítku)

  APLIKACE S KOUZELNÝMI FILTRY
  Dávno je pryč doba, kdy jsme si na Instagramu vystačili s několika základními filtry. Aplikace se neustále vyvíjí a můžete si vybrat mnoho těch, které jsou v základní verzi úplně zdarma. Jejich největšími výhodami je intuitivní ovládání a přednastavené presety. Většina influencerů se bez nich vůbec neobejde. Tyto apky umožňují upravovat fotky ve stejném světle, retušovat a dosáhnout jednotného vizuálního stylu. A o styl přece jde! Po jakých aplikacích sáhnout? Je jich celá řada, ale jak se říká, nejlepší věci na světě jsou zadarmo 🙂
  A nejlepší apky na úpravu fotek jsou taky zadarmo. Jsou to tyto 2:

  ● Adobe Lightroom
  ● Snapseed

  Stáhněte si je do tabletu či mobilu a nebojte se s nimi experimentovat. Každá z nich nabízí něco trochu jiného, spojuje je však totéž. Fotky s nimi posunete na vyšší úroveň. Mezi samozřejmé funkce patří také možnost exportovat formáty vhodné pro všechny druhy sociálních sítí a okamžité sdílení.

  Sdílením dnes skončíme. Nasdílel jsem s vámi nejdůležitější tipy, jak si připravit mobil na dovolenou. Na vás je sdílet vaše fotografie z cest s těmi, které máte nejraději. Protože sdílená radost je dvojitá radost. U obrázků, které se zapsali hluboko do paměti, a které stojí za to i vyvolat, to platí tím tuplem.

  Budu rád, když mi pošlete na email honza@mojefotoskola.cz vaše fotky a ty nejpovedenější vystavím s vaším jménem na našem facebooku!

  Mějte krásnou dovolenou, víkend či výlet!
  Honza Kováč

  PS: Pokud byste se chtěli naučit fotit perfektní fotky, které budou nerozeznatelné od těch, které jsou focené profíkem, mrkněte na můj ON-LINE KURZ TLAČÍTKO PO TLAČÍTKU.