fbpx

Sluneční clona a její využití

  Dnes to bude hlavně o sluneční cloně. Jedním z hlavních účelů sluneční clony je zabránit výskytu odlesku světla v objektivu, takzvaného efektu Lens Flare. Tento nechtěný efekt většinou přichází z místa, odkud svítí slunce nebo jakýkoli jiný zdroj světla. Poznáme ho hlavně v podobě barevných kruhů nebo celkového snížení kontrastu na fotografii.Bohužel ztrácí význam, když svítí slunce přímo do objektivu. Nežádoucímu efektu můžeme zabránit pouze tehdy, je-li slunce mimo záběr.

   

   

   

   

   

   

   

   

  Další důležitou výhodou sluneční clony je to, že chrání objektiv před poškrábáním. Vždy je lepší mít poškrábanou sluneční clonu za pár korun, než zničený objektiv za několik tisíc.

  Typy sluneční clony:
  ⦁ vykrojená sluneční clona
  ⦁ plná sluneční clona

  Vykrojené sluneční clony jsou nejčastěji určeny pro širokoúhlé objektivy a předcházejí ztmavení v rozích obrazu. Plné sluneční clony jsou naopak nejčastěji prodávány k teleobjektivům.

  Na co si dávat pozor:

  Jeden z problémů při používání sluneční clony je fotografování s vestavěným bleskem. Blesk se totiž nachází v oblasti sluneční clony a bude nám při focení dělat černá místa na fotografii, jelikož zasahuje do osvětlení z blesku. Při používání externího blesku se tento problém neprojeví, protože je nad sluneční clonou.

  Sluneční clona ale není jediná možnost ochrany objektivu. Jestli se chceš dozvědět o focení víc, přihlaš se na jeden z našich foto kurzů pro začátečníky. Nabídka je široká a vybere si určitě každý.